skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Doteky světové literatury s Nives Vidrih

Aktuality

foto

Další články

Kampaň Kniha ti sluší

Od 18. do 23. dubna probíhá celoplošná kampaň ke Světovému dni knihy a…

Číst dál » | 15.3.2017

Doteky světové literatury s Nives Vidrih

Jste srdečně zváni na večer se slovinskou překladatelkou Nives Vidrih,…

Číst dál » | 13.4.2017

Známe vítěze knižních cen Magnesia litera 2017

Slavnostní vyhlášení 16. ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera…

Číst dál » | 5.4.2017

Nominace na Cenu Evropské unie za literaturu 2017

Cenu Evropské unie za literaturu (EUPL) uděluje od roku…

Číst dál » | 22.3.2017

Doteky světové literatury s Nives Vidrih

Jste srdečně zváni na večer se slovinskou překladatelkou Nives Vidrih, která je devátou rezidentkou projektu Praha město literatury.

Pořad se bude opět konat v rámci cyklu autorských čtení zahraničních rezidentů s názvem Doteky světové literatury a proběhne v úterý 25. dubna v 19.00 v Malé vile PNP. Nives Vidrih bude mluvit obecně o svých překladech a konkrétně o překládání knihy Petry Soukupové Pod sněhem. Ukázky budou čteny jak v českém originále, tak v překladu ve slovinštině. Hostem bude spisovatelka Petra Soukupová a moderátorkou večera slovenistka Eliška Bernardová.

Nives Vidrih se narodila roku 1958 ve slovinské Lublani. Věnuje se překladu poválečné české prózy, poezie, esejistiky, rozhlasových a divadelních her. Absolvovala slovinštinu a srovnávací literaturu na Filozofické fakultě univerzity v Lublani, kde získala později profesuru. Pracovala na FF Univerzity Karlovy v Praze jako lektorka slovinštiny a dále pro slovinskou televizi RTV Slovenija a deník Delo. Od poloviny 90. let je na volné noze. Do slovinštiny převedla na čtyřicet knižních titulů, mezi nimi práce klasiků, jako Václav Havel, Egon Hostovský, Bohumil Hrabal, Josef Škvorecký, Ludvík Vaculík nebo Jan Werich, i díla novějších jmen české literatury, např. Antonína Bajaji (Zvlčení, 2010), Zuzany Brabcové (Rok perel, 2005), Ireny Douskové (Hrdý Budžes, 2009; Oněgin byl Rusák, 2010), Petra Placáka (Fízl, 2012) nebo Jáchyma Topola (Anděl, 2006; Sestra, 2007; Chladnou zemí, 2010). Žije v Lublani.

česky | English