skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Městská knihovna se ptala čtenářů. Předvánočně.

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Městská knihovna se ptala čtenářů. Předvánočně.

Městská knihovna v Praze se pravidelně ptá pomocí on-line dotazníků svých čtenářů na to, jak a kam dál by měla rozvíjet své služby. Poslední průzkum v roce 2012 se týkal kulturních akcí v knihovně, ale obsahoval i otázky, které se službami knihovny přímo nesouvisí. Díky vstřícnosti čtenářů jsme se tak dozvěděli, zda je pravděpodobné, že pod vánočním stromečkem bude i balíček ve tvaru knihy. Ale také to, jaká jsou nejoblíbenější čtecí místa…

Nadělí pod stromeček Ježíšek i knihu?

Kniha patří do kategorie tzv. tvrdých darů, i když i to se v době e-knih pomalu mění. Co se ale nemění je, že kniha podle mínění našich čtenářů pod stromeček jednoznačně patří. V plánu má svým blízkým darovat knihu přes 80% dotázaných. S největší pravděpodobností se ve vánočním papíru ocitne zabalená beletrie (má v plánu 60% dotázaných).

Konkrétně zaznělo, že to budou detektivky, ženský román pro maminku, komiksy, dětské knihy. Z titulů se objevily Žítkovské bohyně, 50 odstínů šedi, z autorů pak padlo jméno norského detektivkáře Jo Nesba, autora Zeměplochy Terryho Pratchetta a českého teologa Tomáše Halíka. A jedna z babiček pod stromečkem objeví i opravdovou specialitu – autobiografii kulečníkáře Ronnieho O'Sullivana (Ronnie). Zhruba 5% dotázaných má pak v plánu nákup knih elektronických a to jak se čtečkou, tak i bez ní.

Kde se shání inspirace

Vybrat tu správnou knihu, která potěší, ale není v množství nově vydávaných knih úplně jednoduché. Inspiraci na vhodný dárek čtenáři proto pečlivě střádají po celý rok a to jak z recenzí, které objeví, nebo cíleně sledují v tisku i na on-line serverech, nebo si seznam vhodných knižních dárků vytvářejí na základě knih, které četli, a líbily se. Některým čtenářům pak pomáhá ve výběru i seznam, který každý rok připravuje Městská knihovna v Praze. A zhruba 30% dotázaných řeší výběr přímo mezi regály knihkupectví – metoda „přijdu, rozhlédnu se, koupím“.

Nejlepší je číst…

A protože knihy je třeba číst, zajímalo nás také, kde čtenáři nejraději čtou. Výsledky hovoří jasně pro domácí prostředí: peřiny, postele, pohodlná křesla, deky, stoupačkami vyhřívaná WC. Prostě pelíšky. Místa, kde může být čtenář s knihou sám, nejlépe ještě s hrnkem kouřícího nápoje na stolku a případným praskajícím krbem nebo kapkami dopadajícími na sklo (či plechovou střechu).

Ve výčtu pak následuje městská hromadná doprava. I když to asi není úplně místo, kde by lidé s knihou trávili čas nejraději, ale nejčastěji rozhodně. Tímto tedy vysíláme díky kolegům ze všech dopravních podniků za plynulou jízdu bez cukání.

V závěsu je pak další hromadná doprava, zejména ta vlaková. Existuje i např. oblíbená „čtecí“ čekárna na nádraží:

„Je ale jedno místo, kde čtu nejčastěji a vlastně také ráda a těším se na to: je to nádražní čekárna v Číčenicích, kde mám mezi spoji 80 minut času. Kdybych tam měla méně času, určitě bych také četla méně. V čekárně je klid, většinou jsem tam sama, k dispozici mám přístroj na kávu… A první knížkou, kterou jsem tam četla, byli „Běguni“..“

Jsou ale i čtenáři, kteří čtou prostě všude:

„Všude a o samotě na pivu v restauraci“.

„Již od útlého mládí (resp. dětství) kdekoliv, kde je to jen trochu možné. Ve škole pod lavicí, na stromě, v otevřeném okně při letním deštíku, v chůzi pražskými ulicemi, na stanicích tramvají a metra. A potom na těch nejobvyklejších místech: na pláži, v posteli atd.“

Městská knihovna v Praze děkuje všem čtenářům, že čtou, že využívají služeb knihovny, a že se s knihovnou o názor na služby dělí. Do roku 2013 přejeme mnoho štěstí, zdraví a samozřejmě dobrého čtení na místech, kde se číst dá.

česky | English