skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Otcův duch: autorské čtení a křest

Aktuality

foto

Další články

Online čtení v době koronaviru

Zhoršení pandemické situace s sebou přineslo opětovné uzavření…

Číst dál » | 18.1.2021

Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

Projekt Praha město literatury Vám přeje poklidné prožití svátků…

Číst dál » | 23.12.2020

Zimní online Knihex 10½

Knihex je pravidelným knižním jarmarkem, na kterém se potkávají čtenáři…

Číst dál » | 9.12.2020

Kup knihu k Ježíšku

Stejně jako na jaře se i v současné chvíli nachází knižní trh…

Číst dál » | 19.11.2020

Otcův duch: autorské čtení a křest

V pondělí 7. ledna od 18 hodin proběhne v prostorách pražského Era světa za hudebního doprovodu Maria Biháriho čtení romských autorů, kteří uveřejnili svá díla v pohádkovém e-sborníku Otcův duch nakladatelství KHER. Ten také v průběhu večera slavnostně pokřtí herečka Bára Hrzánová.

Pohádky měly odpradávna v životě Romů nezaměnitelnou funkci. Krom té zábavní, jejímž cílem bylo, aby si posluchač především odpočinul od svých každodenních starostí, měly také význam sociálně korektivní. Hrdina romských pohádek se často vyznačoval ideálními vlastnostmi, případně v určitém okamžiku svého života pochybil, aby o několik chvil později prozřel a své počínání napravil. Ukazoval tak posluchačům, jak by se měl příkladný člověk chovat, jak by měl jednat v krizových situacích a jaké by měl vyznávat hodnoty. Pohádky a jiné útvary ústní lidové slovesnosti také odrážely život té které romské pospolitosti, někdy skrytě hodnotily počínání jednotlivých členů, jindy dodávaly životem zkoušeným Romům naději, že pokud se budou chovat podle určitých norem, štěstí se k nim obrátí. Pravidelné pohádkové seance, na které ještě dnes s nostalgií vzpomíná celá řada pamětníků, začaly v prostředí některých slovenských osad a českých měst postupně mizet, a to zejména v důsledku poválečné migrace částí rodin a politiky asimilace. Přirozeně i zde je začaly vytlačovat jiné formy zábavy, zejména televize.

Nakladatelství KHER, jenž se specializuje na vydávání a podporu romské literární tvorby, proto v prosinci 2012 vydalo elektronickou sbírku romských pohádek s názvem Otcův duch. Sborník se tak snaží tento jedinečný, nicméně pomalu mizející, žánr podpořit a přiblížit jej jak romským, tak neromským čtenářům. Sbírka je volně ke stažení na stránkách nakladatelství www.kher.cz.

Pohádková e-sbírka Otcův duch bude 7. ledna od 18 hodin v Era světě pokřtěna populární českou herečkou Bárou Hrzánovou.

Křest bude vyvrcholením autorského čtení vybraných autorů, kteří ve sbírce některou ze svých pohádek uveřejnili, např. Eva Danišová, Lucie Kováčová, Renáta Berkyová, Emil Cina, Iveta Kokyová a další. Atmosféru svým jedinečným projevem podpoří známý romský hudebník Mário Bihári.

Facebooková akce zde.

Recenzi na knihu si můžete přečíst na stránkách romea.cz.

© KHER

Neziskové nakladatelství KHER se zaměřuje na podporu literatury Romů a dalších marginalizovaných skupin.

česky | English