skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Nový život časopisu Biblio

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Nový život časopisu Biblio

Z výsledků ankety, jež mezi čtenáři Literárních novin proběhla koncem roku 2012, vyplynulo, že čtenáři si přejí, aby se na stránkách listu dostávalo ještě více místa literatuře a knihám.

Vydavatel se rozhodl vyhovět poptávce čtenářů a od března bude pod názvem Biblio Literární noviny v podobě pravidelné měsíční přílohy Literárních novin opět vycházet časopis, který si v předchozích letech získal zájem jak pracovníků, tak návštěvníků knihoven. Pro přípravu obnoveného periodika se podařilo získat stejný autorský a redakční tým, který časopis vytvářel v minulých letech. V jeho čele stojí bývalý šéfredaktor Grand Biblio Jaroslav Císař. V redakční radě působí také zástupce SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky) a knihoven.

Grand Biblio vycházel od roku 2007 do března 2011. Byl určen nejen pro knihovníky a knihkupce, ale i pro širší veřejnost, zajímající se o literaturu a knižní kulturu. Tiskl se ve vysokém nákladu 50 000 kusů a jako distribuční síť využíval síť 6 000 veřejných knihoven. Od roku 2010 měl časopis i elektronickou podobu.

Jeho obsah tvořily články a rozhovory týkající se jak literatury, tak šířeji knižní kultury. Časopis ve své kategorii neměl obdoby – 52 stránkový barevný časopis se distribuoval zadarmo a vznikal zcela bez státních dotací. Jeho vydavatelem bylo nakladatelství Grand Princ – největší vydavatel bezplatných inzertních periodik u nás.

Šéfredaktorem časopisu byl Jaroslav Císař, ministerský úředník, dlouholetý tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů, spisovatel a autor literatury faktu. Již dříve se podílel mimo jiné na přípravě a vydávání časopisů Knihkupec a nakladatel a Knižní novinky.

Obnovený časopis se opět zaměří na knižní oblast v nejširším slova smyslu, to znamená, že se bude věnovat například podpoře a propagaci literatury, knih, četby a čtenářství, ale také reflektování činnosti knihoven a jejich zajímavých projektů ve sféře knižní kultury.

Nezbývá nám, než popřát staronovému časopisu, aby měl dlouhý a úspěšný život a přinesl čtenářům mnoho zajímavých a užitečných informací.

česky | English