skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Praha má první literární stezku

Aktuality

Stezka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Praha má první literární stezku

Literární stezky jsou další aktivitou v rámci kampaně na podporu pražské literatury, která se koná pod hlavičkou projektu Praha město literatury. Vše začalo 26. září v metru, kde se cestující mohli zaposlouchat do hlasitého předčítání, a pokračovalo promlouváním audioknih přímo v ulicích. Literatura na chodníku je dalším průnikem knih do ulic…

Literární stezky čtenáře, tedy chodce náhodné i poučené, zavedou do knih, které se dějem či autorem pojí s místem, kde je úryvek umístěn. „Úryvky, každý v délce cca 100 metrů, by se měly objevit na pěti místech v Praze. Většinou takových, kam se lidé chodí projít volným krokem, beze spěchu. A to přímo pod nohama chodců,“ vysvětluje Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze, která projekt Praha město literatury koordinuje.

První z literárních stezek vznikne v areálu Botanické zahrady hl. města Prahy. „Stezku si mohou přijít do Troje přečíst všichni, nejen návštěvníci platící. Vybrali jsme pro ni místo na tzv. červené cestě vedoucí ke skleníku Fata Morgana. Tedy v areálu, který je veřejnosti volně přístupný,“ uvádí za vedení trojské Botanické zahrady Věra Bidlová a dodává: „Organizátoři pro Botanickou zahradu vybrali úryvek ze zahradnických historek Karla Čapka z jeho knihy Zahradníkův rok. A podle mého názoru text zahradě krásně sedí.“

„Další stezky jsou v jednání, a doufáme, že se je podaří všechny do konce letošního roku realizovat,“ dodává Řehák. Protože, kdo dnes bez googlování ví, kdo byl F. L. Rieger a jaký vztah k němu měla Marynka Palacká? Nebo co má s Letenskými sady společného dílo Jaroslava Rudiše, případně, jak dopadl zloděj kaktusů Ráček. Poslední ze jmenovaných záhad čtenářům odhalí stezky již velmi brzy a to na místě s kaktusy historicky spojeném – Botanické zahradě Přírodovědné fakulty UK v Praze Na Slupi. Stejně jako u ostatních aktivit v rámci projektu Praha město literatury i Literární stezky budou mít každá svůj QR kód, díky kterému se čtenáři dozví více o autorovi a knize.

Někdo také může namítnout, že 100 metrů není žádná vycházka. Organizátoři jsou si toho vědomi, proto ke každé stezce připravují tip na delší procházku po literárním okolí. Vycházky by se měly začít objevovat na webu www.prahamesto­literatury.cz od začátku příštího roku, po jarním oteplení pak příznivci knih budou moci vyrazit i přímo do ulic a to s průvodcem, případně přímo s autory.

česky | English