skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Výroční ceny Albatrosu vyhlášeny

Aktuality

Iva Procházková na besedě s dětskými čtenáři v Městské knihovně v Praze

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Výroční ceny Albatrosu vyhlášeny

Nakladatelství Albatros udělilo výroční ceny svým nejúspěšnějším autorům, výtvarníkům a titulům roku 2012.

Hlavní cenu za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež získala spisovatelka Iva Procházková.

Spisovatelka Iva Procházková (1953) začala s nakladatelstvím Albatros spolupracovat ještě před svojí emigrací. Knížka Komu chybí kolečko vyšla v Albatrosu v roce 1980. Na tuto spolupráci navázala po svém návratu v 90. letech, k jejím nejúspěšnějším knihám patří Myši patří do nebe , za něž získala Magnesii Literu, a předloni vydané Uzly a pomeranče , které se dostaly do nejužší nominace na tuto cenu. Letos získalo jejich německé vydání prestižní Cenu Luchs, kterou uděluje německý týdeník Die Zeit ve spolupráci s Radiem Bremen.

Výroční ceny Albatrosu, byly uděleny v šesti kategoriích. Cenu za autorský projekt získali editor Petr Šrámek, ilustrátor Chrudoš Valoušek a grafici Lubomír a Soňa Šediví za ojedinělou antologii poezie 19. století pro děti Hrábky drápky odpadky. Chrudoš Valoušek k této ceně přidal i vítězství v kategorii ilustrace pro větší děti za tutéž knihu. Vítězkou prestižní kategorie Výroční cena za původní text se tentokrát stala Petra Braunová za knížku Tramvaj Tramvaj plná strašidel

Albatros také vyhlásil výsledky čtvrtého ročníku Literární soutěže o nejlepší původní českou prózu pro děti. Jeho tématem bylo Dobrodružství dětí v 21. století. Z celkem 68 rukopisů byly porotou ve složení spisovatelka Iva Procházková, básník Radek Malý, spisovatelka Jana Šrámková, za Albatros Šárka Krejčová a Petr Eliáš vybrány tři nejlepší rukopisy.

Absolutním vítězem souteže se stal rukopis Ilony Fišerové Na orlích křídlech. Cenou za vítězství je nejenom šek na pětadvacet tisíc korun, ale také příslib, že kniha bude vydána.

Tématem dalšího ročníku Literární soutěže je Detektivka pro děti Soutěže se může opět zúčastnit každý, s rukopisem, který nebyl dosud nikde publikován. Uzávěrka odevzdání rukopisů je 30. listopadu 2013 a vítěz se vedle finanční odměny za vítězství v soutěži dočká také vydání svého díla v nakladatelství Albatros.

česky | English