skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Noc literatury bude letos na Letné

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Noc literatury bude letos na Letné

Herecké osobnosti opět přijdou číst z 19 textů současné evropské literatury. Tentokrát se Noc literatury koná na Praze 7. Poznáte při ní málo známá zakoutí mezi Letnou, Holešovicemi a Bubenčí. Letos poprvé proběhne Noc literatury i v dalších osmi českých městech.

Noc literatury je však možné zahájit již odpoledne. Přímo v parku na Letné, v prostoru za metronomem, bude od 14:00 pro všechny čtenáře i náhodné návštěvníky parku připraven poskytnout své služby nový minibibliobus Oskar z Městské knihovny v Praze. V minibibliobusu si čtenáři Městské knihovny v Praze mohu půjčit (nebo i vrátit) knihy a ti kteří dosud služby knihovny nevyužívají se zde samozřejmě mohou do knihovny i zapsat.

7. ročník literárního happeningu Noc literatury 2013 navazuje na předchozí úspěšné ročníky, které účastníkům netradičním způsobem představily současnou evropskou literaturu a zároveň oživují město. Trojí atraktivitou projektu (spojením zajímavého textu, neobvyklého místa a originální prezentace) usiluje projekt o vytvoření jedinečného kulturního zážitku pro širokou veřejnost. Koná se každoročně v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v zemi – Svět knihy.

Noc literatury vždy probíhá v rámci jedné čtvrti (v minulosti Staré Město, Malá Strana, Libeň) a návštěvníci mají díky zvolené trase možnost obejít co nejvíce čtení. Po loňském putování Smíchovem se letos projekt zaměřil na Prahu 7, na pozapomenutá nebo neprobádaná místa na rozhraní Letné, Holešovic a Bubenče. Číst se bude třeba u metra Vltavská, v Lapidáriu, u kostela sv. Klimenta, podíváte se do Studia Kostelní, architektonického ateliéru ARCHIP, Divus Prager Kabarettu, synagogy, Moderní galerie AVU na kraji Stromovky nebo do pavilonu EXPO 58. Místa jsou vybrána tak, aby návštěvníci měli prostor nahlédnout do neznámých či s literaturou nespojovaných prostor a zároveň tak, aby byla co nejrozmanitější (v minulých letech jsme tak viděli například protiatomový kryt, odstavený železniční vagón nebo prostory průmyslových továren). Na všech místech zazní ukázky z nových překladů čerstvě vydaných románů současných evropských autorů – T. Glavinice, P.Esterházyho A. Japina, M.Witkowského, D. Machada, J. Barnese a dalších, včetně letošních „nováčků“ Litvy a Slovenska. Číst budou známé herecké osobnosti: Lukáš Hlavica, Ladislav Mrkvička, Karel Dobrý, David Prachař, Vanda Hybnerová, Matěj Hádek, Vojta Kotek, Roman Zach atd.)

Čteme celoevropsky a celorepublikově

Pražská Noc literatury, prezentující široké veřejnosti současná literární díla, je letos zapojena do projektu European Literature Nights, který iniciovala Česká centra a do nějž jsou zapojeny partnerské organizace z Lisabonu, Vilniusu, Vratislavi, Dublinu a Bukurešti. Noc literatury budou prezentovat ve stejném modelu, jaký znají návštěvníci pražského putování. Díky významné podpoře grantového programu Evropské unie Kultura se kromě Prahy bude číst i v zahraničí. Spolupráce se Svazem knihovníků pak umožní zapojit do čtení také osm dalších měst České republiky.

Významným rozšířením projektu je jeho brněnská mutace, zaměřená na multimediální a netradiční prezentaci literatury, konaná 29. června, na počátku Měsíce autorského čtení, v režii nakladatelství Větrné mlýny. A jako již tradičně, obdoba Noci literatury je uskutečňována řadou Českých center v zahraničí.

Neváhejte tedy a přijďte 15. května 2013 na Letnou. Čtení budou probíhat paralelně a v pravidelném půlhodinovém intervalu od 18.00 do 23.00 hodin.

Více o projektu se můžete dozvědět na stránkách www.noclitera­tury.cz a na Facebooku.

česky | English