skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Svět knihy se blíží

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Svět knihy se blíží

Ve čtvrtek 16. května začne v areálu holešovického výstaviště Svět knihy 2013. Veletrh se letos koná již podevatenácté. Je to největší knižní akce v České republice, přijíždějí sem vystavovatelé a hosté z více jak 30 zemí a regionů celého světa. Během čtyř dní budou mít návštěvníci příležitost seznámit se s takřka kompletní českou knižní produkcí, po loňském úspěšném návratu se letos navíc plánuje rozšířit prezentaci antikvářů. Velký svátek všech, kteří se zajímají o knihy a literaturu, potrvá až do neděle 19. května.

Čestným hostem letošního ročníku bude Slovensko, jež v roce dvacátého výročí našeho rozdělení chystá pro návštěvníky atraktivní program zahrnující čtení slovenských autorů, výstavy, debaty i zajímavé soutěže. Přípravu slovenské prezentace má na starosti Slovenské informačné centrum Bratislava. Ředitelka bratislavského centra Miroslava Vallová k filozofii prezentace čestného hosta uvádí: „Slovenská literatúra prichádza k prajnému českému publiku tak trochu ako tá rozprávková dievčina: ani pešo, ani koňmo, ani nahá, ani odetá… a tak ďalej. Suma sumárum: tak trochu známa, a zároveň aj dosť neznáma. A to i napriek mnohým pekným „presahom“, veď my sme u nás mali vašu Nemcovú, mali sme i vášho Haška a niekoľkých ďalších a všetci poctivo popísali: nás aj o nás. A mnohí z nich pochopili, že naša literatúra, naša kultúra a náš jazyk, to bol po stáročia náš jediný… povedzme: štát. Jediná, alebo skôr a presnejšie trojjediná entita spájajúca nás Slovákov do celku schopného prežiť.“

Poezie, blogy a bestsellery

Organizátoři veletrhu se letos chtějí zaměřit především na poezii, připravovaný program čítá desítky pořadů a jmen našich i zahraničních básníků, performerů či představitelů slam poezie. Kromě akcí přímo na veletrhu bude probíhat i poetický minifestival v kavárnách Liberál a Divus poblíž výstaviště. Pro návštěvníky veletrhu se na sobotu 18. 5. chystá také večerní koncert Básníci v notách, kde vystoupí řada známých muzikantů, kteří zhudebňují poezii. Uslyšíte tu zpívané verše v podání Vladimíra Mišíka, Zuzany Homolové, Živých kvetov, J.H. Krchovského, Jana Buriana a Nitek. K tomu, abyste se dostali na koncert, vám stačí vstupenka na veletrh.

Snad nejvelkolepější akcí související se Světem knihy je čtení, které se bude v sobotu 11. května konat pod názvem Máte svoje básníky ve vinohradském Café Fra, již proslulém literárními akcemi pro náročné. Třicet čtyři českých básníků zde během osmi hodiny přečte sto svých básní. Mezi účastníky nechybí známá jména: Ondřej Buddeus, Petr Borkovec, Petr Linhart nebo Radek Malý. Vystoupí zde i čerstvý držitel ceny Magnesia Litera za poezii, Jakub Řehák.

Další z témat veletrhu, Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem reflektuje současný fenomén blogu a blogerů, v tomto případě zaměřených na literaturu a knihy. Dozvíte se, zda je blogování spíše „samomluvou internetu“, nebo „prvním krokem ke knize“. Celé pásmo má na starosti spisovatelka a cestovatelka Iva Pekárková, která sama díky blokování vydala již dvě knihy. Proběhne také vyhlášení výsledků tématické literární soutěže Moje volba – tištěná nebo elektronická kniha?, spojené s veletrhem, o níž jsme již dříve psali.

V rámci tématu Čteme jedním dechem aneb Když se řekne bestseller vytipují vystavující nakladatelé pro návštěvníky své bestsellery, vydané za poslední dva roky. Bude jistě zajímavé zjistit, které knihy byly z pohledu nakladatelů nejúspěšnější. Sobotní debatu, kde budou nakladatelé a publicisté mluvit o nadějích i financích vkládaných do původních či překladových textů moderuje Pavel Mandys, redaktor portálu iLiteratura.cz.

A nezapomeňte, na Světě knihy naleznete také projekt Praha město literatury.

Supermarket starých knih

Již zmínění antikváři nabídnou Výstavu Dětské knihy v běhu minulého století a také zvláště zajímavou Literární míli – spojí svou nabídku do jedné knihovny s jednou pokladnou. Tento „supermarket“ nabídne 100 metrů knih na jednom místě. Bude se jednat převážně o beletrii a poezii za přístupné ceny. Ve speciálním online katalogu se ale objeví i opravdové vzácnosti, třeba první vydání knihy Amerika od Franze Kafky (1927) nebo topografický popis Čech s přiloženými mapami, pocházející z 18. století.

Ve filmu a na jevišti

V rámci literárního festivalu proběhne celá řadu pořadů: odborné semináře a konference, ale i setkání se spisovateli a autorská čtení, prezentace nakladatelských domů, oceňování edičních a tvůrčích počinů. Součástí doprovodného programu jsou i filmová a divadelní přehlídky Svět knihy ve filmu a Svět knihy na jevišti, kde se prezentují díla inspirovaná literárními předlohami. Lucie Němečková, dramaturgyně divadelní přehlídky Svět knihy na jevišti k přehlídce upřesňuje: „ Letos se uskuteční od 10. dubna do 16. května v devíti pražských a šesti mimopražských divadlech. Ten, kdo půjde v dubnu a květnu na vybraná divadelní představení, bude nejen bohatší o kvalitní umělecký zážitek, ale získá rovněž ke své vstupence jako bonus 50% slevový kupon ze vstupného na veletrh. Jako každoročně je divadelní přehlídka inspirována tématy knižního veletrhu, jimiž jsou poezie a čestný host, Slovensko.

Aktuality o Světu knihy přináší jeho stránka na Facebooku.

Více informací naleznete na stránkách veletrhu

Podrobný program všech doprovodných akcí (má 42 stran!) naleznete zde.

česky | English