skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Vítězem Ceny Jiřího Ortena 2013 se stal Ondřej Buddeus

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Vítězem Ceny Jiřího Ortena 2013 se stal Ondřej Buddeus

16. května 2013 byl na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha 2013 ze tří nominovaných autorů (Ondřej Buddeus: rorýsy (fra), Tomáš Gabriel: Tak černý kůň tak pozdě v noci (Literární salon) a Jaroslav Žváček: Lístek na cestu z Pekla (Paseka)) vybrán a vyhlášen definitivní vítěz pro letošní rok.

Cenu Jiřího Ortena 2013 obdržel za sbírku poezie: rorýsy Ondřej Buddeus. Jeho nominace byla odbornou porotou ve složení: nakladatelka a spisovatelka Markéta Hejkalová (předsedkyně poroty), vedoucí katedry bohemistiky FF UP v Olomouci Tomáš Kubíček, básník a editor Milan Ohnisko, spisovatel Marek Šindelka, překladatel a redaktor časopisu Tvar Michal Škrabal zdůvodněna slovy: „za spojení až hrabětovsky čisté lyriky s vizuální poezií a konceptuálně laděnými hrami a hříčkami“.

Texty Ondřeje Buddeuse (1984), šéfredaktora časopisu Psí víno, bez šifer a expresivních metafor či rozvolněné obraznosti vyprávějí příběhy a pečlivě navozují situace, kterých se čtenář může bezprostředně zúčastnit. Bohaté narativní strategie! Poezie akcentující fakta a komunikativnost! Hra, dynamika a tajemství našich dní!

Ondřej Buddeus (1984) vystudoval skandinavistiku a translatologii na FF UK. Je šéfredaktorem časopisu Psí víno. Překládá z němčiny a norštiny (Jan Erik Vold, Christian Futscher, Josef Winkler aj.). Vydal sbírku textů 55 007 znaků včetně mezer (2011) a knihu Orangutan v zajetí má sklony k obezitě (s Alžbětou Skálovou a Martinou Kupsovou, 2011), za které byl v roce 2012 mezi třemi nominovanými na Cenu Jiřího Ortena 2012.

Cena Jiřího Ortena je cenou pro mladé autory do 30 let, kterou organizuje SČKN. Partnerem ceny je Magistrát hlavního města Prahy. Sponzory letošního ročníku jsou literární server knihovnice.cz, tiskárna Akcent Vimperk a internetové knihkupectví palmknihy.cz

česky | English