skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Amos Oz – nový laureát Ceny Franze Kafky

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Amos Oz – nový laureát Ceny Franze Kafky

V úterý 21. května 2013 zvolila mezinárodní odborná porota na svém zasedání v sídle Společnosti Franze Kafky v pořadí třináctého nositele literární Ceny Franze Kafky. Získal ji izraelský spisovatel Amos Oz (nar. 1939 v Jeruzalémě). Jak sdělil SFK, je Amos Oz pyšný a zároveň pokorný, že se stal nositelem této ceny v letošním roce, a je hrdý, že se dostal do společnosti svých vynikajících předchůdců.

Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Jejími dosavadními nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelinek, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke,Václav Havel, John Banville a v lonském roce ji získala Daniela Hodrová.

V porotě letos pracovali Petr Demetz, André Derval, Marianne Gruber, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Lorenzo Silva, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermann. Volili mezi dvanácti celosvětově uznávanými osobnostmi současného literárního světa.

Amos Oz je předním izraelským spisovatelem, esejistou a publicistou. Je profesorem literatury na Ben Gurionově universitěv Beerševě. Po absolvování střední školy žil po nějakou dobu v kibucu, v 50. letech sloužil v izraelské armádě. Poté studoval filozofii a literaturu na Hebrejské universitě v Jeruzalémě. V roce 1965 mu vyšla první sbírka povídek (Arcot ha-tan, česky Země šakalů) a od té doby publikuje novou knihu téměř každý rok. Česky vyšel nejdříve román v dopisech Černá skříňka (1993) a dále výběr z esejů a publicistiky Mír, láska a kompromis (1997), román Fima (1998), příběh pro dospívající čtenáře Panter ve sklepě (1999), dvě novely Až do smrti (2002), román Můj Michael (2005), eseje Jak vyléčit fanatika (2006) a autobiografická proza Příběh o lásce a tmě (2009). Rozsáhlé beletristické a publicistické dílo Amose Oze je přeloženo do více než tří desítek jazyků a je považován za jednoho z  nejpřednějších izraelských spisovatelů a intelektuálů.

Na konci října přicestuje Amos Oz s manželkou do Prahy, aby se účastnil tradičního ceremoniálu v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Zde převezme mj. hlavní symbol ocenění – bronzovou sošku Franze Kafky od sochaře Jaroslava Róny.

Partnerem Společnosti Franze Kafky při pořádání Ceny Franze Kafky je hlavní město Praha, koná se pravidelně pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky a primátora hlavního města Prahy.

Jejím posláním je ocenění umělecky výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury. Cena se uděluje za celé dosavadní dílo autora, alespoň dvě jeho knihy musí být přeloženy do českého jazyka.

© Daniela Uherková

Společnost a Centrum Franze Kafky

česky | English