skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Bude Praha městem pián?

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Bude Praha městem pián?

I Městská knihovna se zapojila do akce Piána na ulicích. Hudební nástroj nyní najdete v hudebním oddělení Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Všichni hráči jsou srdečně zváni, aby tam vyzkoušeli své umění a potěšili knihovníky a čtenáře.

A co mají piána společného s literaturou? Můzy kráčejí ruku v ruce a my čekáme, že kde se bude dařit hudbě, pokvete i literatura. Vždyť jedním z cílů projektu Praha město literatury je právě oživit uměním, a to pokud možno uměním spontánně a živě vznikajícím, veřejný prostor, ulice a parky našeho města.

Na myšlenku piána pod širým nebem připadli lidé z café V lese během jedné z akcí AUTO*MATu. Zájem o nástroj, vytažený před vršovický podnik, byl velký. V dalším roce se piáno stalo již trvalou součástí filiálky kavárny, která vznikla na pražské Náplavce.

Letos v srpnu se piána objevila na pražských ulicích doslova masově. K dnešnímu dni jich najdete osm. Kde? Kromě Městské knihovny zkuste Křižíkovu ulici, Hlavní nádraží, náplavku na Rašínově nábřeží, náměstí Míru či vchod do budovy filosofické fakulty na Palachově náměstí. Snadno se zorientujete díky této mapě. Jedno piáno se objevilo i v Brně, pokud si chcete zahrát v moravské metropoli, zamiřte do Domu pánů z Kunštátu.

Celý projekt vznikl z iniciativy majitele café V lese, Ondřeje Kobzy, který by rád „motivoval a inspiroval lidi k prožívání radosti“ – jde však o projekt zcela nekomerční, financovaný crowdsourcingovým způsobem. Přispět může každý, a otázka je to docela aktuální. Zatím se nevybrala ani třetina částky, která je potřeba, aby piána zůstala na pražských ulicích již „navždy“. Proto neváhejte, navštivte stránku aplikace Hithit a přispějte svou hřivnou. Asi už víte, že pokud se celá částka nevybere, svůj příspěvek dostanete zpátky. Pokud se však věc podaří, vy budete odměněni podle výše svého příspěvku – za dar ve výši 1500 Kč vás čeká dokonce výlet s Ondřejem Kobzou do Českého Středohoří, završený piknikem a přednášením veršů!

Aktuální informace hledejte na Facebooku.

česky | English