skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Skupina KAFKA zve na Zámek

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Skupina KAFKA zve na Zámek

„Bylo už pozdě večer, když K. dorazil na místo.“ Tak otevírá Franz Kafka svůj magický nedokončený román Zámek. Americký spisovatel David Zane Mairowitz a český výtvarník Jaromír 99 příběh o bloudění zeměměřiče K. převedli do komiksové podoby.

Jejich syrový černobílý Zámek vydalo v červnu 2013 u příležitosti 130. výročí narození Franze Kafky londýnské nakladatelství SelfMadeHero a v říjnu grafická novela vychází také česky v Labyrintu.

Dále se připravuje americké, polské a německé vydání a velká výstava v Literárním domě ve Stuttgartu – ta představí i další dvě kafkovské komiksové adaptace, na nichž se jako scenárista David Z. Mairowitz podílel.

Skupina KAFKA je literárně-hudební projekt, který k Zámku natočil soundtrack. Písničky vzešly přímo ze stránek románu. Němčina se tu proplétá s češtinou, recitace se zpěvem a rock s popem, folkem a hospodským šramlem, jaký možná zimou prokřehlého zeměměřiče K. uvítal v románové hospodě U Mostu. Ve skupině vedle zpěváka Jaromíra 99 působí spisovatel Jaroslav Rudiš, který čte a recituje. Společně také vybrali a upravili Kafkovy texty. Na kytaru hraje Dušan Neuwerth, na baskytaristu a mandolínu A. M. Almela, na klávesy Jiří Hradil a na bicí Zdeněk Jurčík. O videoprojekce se stará VJ Clad.

KAFKA svůj program Zámek poprvé představí ve čtvrtek 31. října na mezinárodním festivalu KomiksFEST! v Praze (v Roxy/NOD). O týden později, v pátek 8. listopadu, kapela otevře výstavu Kafka v komiksu v Literárním domě ve Stuttgartu. Další vystoupení budou následovat až příští rok, mj. v Literárních domech v Salcburku a Mnichově.

Skupina KAFKA natočila také singl nazvaný Příchod / Ankunft. Animovaný videoklip vychází z ilustrací Jaromíra 99 ke komiksovému Zámku a jeho autorem je VJ Clad.

Sledujte skupinu Kafka na Facebooku.

česky | English