skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Podzemní Praha

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Podzemní Praha

Hluboké sklepy malostranských domů, pražské kanalizační stoky, labyrint pražského podzemí, nebo chodba pod Vltavou, tak to je právě to prostředí, kde se odehrává nejznámnější kniha Karla Ladislava Kukly – Podzemní Praha.

Karel Ladislav Kukla (1863–1930) byl český novinář, prozaik a překladatel, který se s oblibou věnoval právě temátům z noční Prahy a z pražského podsvětí.

Městská knihovna v Praze nyní vydává v elektronické podobě jeho nejznámnější knihu Podzemní Praha. Jedná se o román, který v sobě spojuje autentický příběh válečného zběha Jana Pexy a jeho milenky Anny Mackové, podaný stylem brakového romaneta. To co je na knize však mnohem zajímavější je prostředí, kde se odehrává, tím je pražské podzemí. Jeho popis je snad z části pravdivý, z části určitě vymyšlený, v každém případě však velmi zajímavý.

Jak píše sám autor v úvodu k této knize:

A až po přečtení této knihy půjdete nádhernými třídami i promenádami naší republikánské metropole za slunečního jasu čí za lunojasné noci, vzpomeňte, že hluboko pod Vašima nohama dřímají gigantická tajemství Prahy, v zem zakletá… ale rovněž památná a historická, též velkolepá i hrůzokrásná, kam jen zřídka kdy zabloudí lidská noha…

Pokud máte chuť projít křížem krážem podzemní Prahou, dostat se tajemnou štolou pod Vltavou a dojít tajuplnými chodbami až do Hvězdy, tak určitě zkuste otevřít novou e-knihu ve fondu Městské knihovny v Praze:

Karel Ladislav Kukla – Podzemní Praha

www.e-knihovna.cz

E-knihovna Městské knihovny v Praze nyní nabízí téměř 400 volně dostupných e-knih, které je možné zcela zdarma a volně stahovat a to v několika různých formátech. Z podzimních novinek ve fondu e-knihovny MKP pak určitě stojí za zmínku tyto tituly:

Vzorník 2013

Druhý ročník Vzorníku Městské knihovny v Praze přináší poetické i prozaické texty dalších deseti současných českých autorů.

Vzorník 2013

Jiří Orten: Elegie

Proslulá sbírka devíti elegií významného českého básníka první poloviny dvacátého století, která byla připravena k publikování těsně před autorovou smrtí, oficiálního vydání se však dočkala až po ukončení druhé světové války.

Jiří Orten – Elegie

Jules Verne: Pět neděl v balóně

Příběh o statečnosti, touze objevovat, o vynalézavosti a přátelství vypráví dobrodružství trojice hrdinů, kteří podniknou během pěti týdnů výzkumnou cestu napříč africkým kontinentem v koši polořiditelného balonu. Nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky jsou doktor Fergusson a jeho přátelé svědky neuvěřitelných zážitků s domorodým obyvatelstvem, bojují se zvířaty i přírodními živly a překonávají nejrozmanitější potíže. Text ve formátu pdf doplňují i původní pérovky z Vilímkova vydání…

Jules Verne: Pět neděl v balóně

česky | English