skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Velký knižní čtvrtek

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Velký knižní čtvrtek

Přijďte si vybrat knížky na Velký knižní čtvrtek! I letos probíhá oblíbená akce, v rámci které knižní distributor Kosmas a významní čeští nakladatelé přichystal výběr toho nejlepšího čtení. Přehlídka titulů letošního čtvrtka se bude konat dnes odpoledne v prostorách Ústřední knihovny.

Součástí programu Velkého knižního čtvrtku v Městské knihovně je setkání s hvězdami českého literárního nebe dnes od 17:00.

Budete si moci popovídat s Milošem Urbanem, Lucií Lomovou, Irenou Douskovou a Jurajem Červenákem. Ti zde představí své novinky, proběhnou jejich autorská čtení a samozřejmě i autogramiáda všech zúčastněných. Celým programem bude provázet Petr Vizina, moderátor populárního pořadu U zavěšené knihy vysílaného na ČT Art. Akce v Městské knihovně na Mariánském náměstí na Praze 1 proběhne od 17:00 do 19:00. Během jejího trvání budou novinky z Velkého knižního čtvrtku na místě k zakoupení s 20% slevou.

Čtyři velkočtvrteční tituly vám představí sami autoři na neformálním setkání a při autorských čteních:

Irena DouskováMedvědí tanec (čte herec Divadla Na zábradlí Jiří Vyorálek)

Lucie LomováNa odstřel ( čte a kresby předvádí Lucie Lomová)

Miloš UrbanPřišla z moře (čte Miloš Urban)

Juraj ČervenákMrtvý na Pekelném vrchu (čte herec Dejvického divadla Martin Myšička)

Kromě toho se dnes můžete těšit na Vernisáž knihy Chaima Cigana Kde lišky dávají dobrou noc / Altschulova metoda, která proběhne v kavárně Jericho, Opatovická 26, Praha 1 od 19. Hodin. O autorovi promluví Vlasta Třešňák.

Velký knižní čtvrtek navazuje na starou tradici, známou ze socialistických časů. V dobách centrálního plánování a cenzury byly zajímavé knihy nedostatkovým zbožím a čtenáři čekali před knihkupectvími vždy, když se přivážely novinky – a to bylo každý čtvrtek. Doporučujeme tematický pořad České televize Retro, věnovaný vzpomínce na tuhle již historickou zvláštnost.

Velcí knihkupci a nakladatelství se v roce 2011 rozhodli pořádat akci, která využije toho, že čtvrtek se s knihami v obecném povědomí asociuje stejně jako březen. Ve vybraný čtvrtek společně uvádějí do knihkupectví výběr toho nejzajímavějšího ze svých novinek. Letos bude Velký knižní čtvrtek nově v březnu, dvě knižní tradice se tak poprvé potkají. Nezapomeňte tedy 20. března zajít do knihkupectví!

Více o akci na jejích stránkách.

česky | English