skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Velký knižní čtvrtek

Aktuality

foto

Další články

Praha uspořádala první online konferenci kreativních měst literatury UNESCO

Síť kreativních měst literatury UNESCO sdružuje 39 měst na…

Číst dál » | 14.10.2020

Veletrh Art Book Fair

Galerie hlavního města Prahy a Městská knihovna v Praze vás srdečně…

Číst dál » | 7.10.2020

Richard Fidler napsal knihu o Praze!

Richard Fidler, australský spisovatel a rozhlasový komentátor, se…

Číst dál » | 23.9.2020

Děti, čtete? 2020

Ve čtvrtek 10. září probíhá zahájení největšího literárně-dramatického…

Číst dál » | 10.9.2020

Velký knižní čtvrtek

Přijďte si vybrat knížky na Velký knižní čtvrtek! I letos probíhá oblíbená akce, v rámci které knižní distributor Kosmas a významní čeští nakladatelé přichystal výběr toho nejlepšího čtení. Přehlídka titulů letošního čtvrtka se bude konat dnes odpoledne v prostorách Ústřední knihovny.

Součástí programu Velkého knižního čtvrtku v Městské knihovně je setkání s hvězdami českého literárního nebe dnes od 17:00.

Budete si moci popovídat s Milošem Urbanem, Lucií Lomovou, Irenou Douskovou a Jurajem Červenákem. Ti zde představí své novinky, proběhnou jejich autorská čtení a samozřejmě i autogramiáda všech zúčastněných. Celým programem bude provázet Petr Vizina, moderátor populárního pořadu U zavěšené knihy vysílaného na ČT Art. Akce v Městské knihovně na Mariánském náměstí na Praze 1 proběhne od 17:00 do 19:00. Během jejího trvání budou novinky z Velkého knižního čtvrtku na místě k zakoupení s 20% slevou.

Čtyři velkočtvrteční tituly vám představí sami autoři na neformálním setkání a při autorských čteních:

Irena DouskováMedvědí tanec (čte herec Divadla Na zábradlí Jiří Vyorálek)

Lucie LomováNa odstřel ( čte a kresby předvádí Lucie Lomová)

Miloš UrbanPřišla z moře (čte Miloš Urban)

Juraj ČervenákMrtvý na Pekelném vrchu (čte herec Dejvického divadla Martin Myšička)

Kromě toho se dnes můžete těšit na Vernisáž knihy Chaima Cigana Kde lišky dávají dobrou noc / Altschulova metoda, která proběhne v kavárně Jericho, Opatovická 26, Praha 1 od 19. Hodin. O autorovi promluví Vlasta Třešňák.

Velký knižní čtvrtek navazuje na starou tradici, známou ze socialistických časů. V dobách centrálního plánování a cenzury byly zajímavé knihy nedostatkovým zbožím a čtenáři čekali před knihkupectvími vždy, když se přivážely novinky – a to bylo každý čtvrtek. Doporučujeme tematický pořad České televize Retro, věnovaný vzpomínce na tuhle již historickou zvláštnost.

Velcí knihkupci a nakladatelství se v roce 2011 rozhodli pořádat akci, která využije toho, že čtvrtek se s knihami v obecném povědomí asociuje stejně jako březen. Ve vybraný čtvrtek společně uvádějí do knihkupectví výběr toho nejzajímavějšího ze svých novinek. Letos bude Velký knižní čtvrtek nově v březnu, dvě knižní tradice se tak poprvé potkají. Nezapomeňte tedy 20. března zajít do knihkupectví!

Více o akci na jejích stránkách.

česky | English