skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Knihy bez DPH již zítra

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Knihy bez DPH již zítra

Ve středu proběhne nezvyklá akce – ve více než 340 knihkupectvích si budete moci koupit knihy s 15 % slevou. Knihkupci tak chtějí předvést, o kolik by knihy mohly být levnější, kdyby se snížila sazba daně z přidané hodnoty. Běžte se do knihkupectví alespoň podívat!

Akce Knihy bez DPH, konaná letos na Světový den knihy a autorských práv, je dosud největší společnou akcí českých knihkupců, nakladatelů a distributorů. V této chvíli se do ní již přihlásilo více než 340 knihkupectví. Rozvoz propagačních materiálů a předmětů zajistily distribuční společnosti a na kampaň se složili sami nakladatelé – celkem více než 70 subjektů.

SČKN jménem všech knihkupců a nakladatelů děkuje osobnostem, které kampaň podpořily vahou své autority. Za všechny jmenujme Zdeňka Svěráka, Jana Kellera, Michala Viewegha, Františka Janoucha, Martina C. Putnu, Jiřího Lábuse, Jiřího Dědečka, Kateřinu Tučkovou, Radku Denemarkovou. Z politiků si navzdory náročnému programu najdou cestu do knihkupectví poslanci Jan Chvojka, Lukáš Pleticha, Martin Komárek, Milada Halíková nebo senátor Miroslav Nenutil. V okamžiku vydání této zprávy seznam ještě nemusí být definitivní…

Velice si vážíme také podpory veřejných knihoven a dalších vědeckých a kulturních institucí. Podrobnější informace nejen o sympatizantech kampaně, ale i důležitý seznam spolupracujících knihkupectví, která budou slevu tuto středu nabízet, najdete na www.knihybezdph­.cz.

Připomínáme, že se nejedná o akci nátlakovou, ale osvětovou. Naším cílem je trpělivě a věcně všem vysvětlovat, proč si knihy nižší DPH opravdu zaslouží. Zároveň všechny zveme co nejsrdečněji do knihkupectví nejen 23. 4. 2014, kdy budou knihy o 15 % levnější.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vítá záměr vlády zařadit knihy do třetí sazby DPH ve výši 10 % jako krok správným směrem. Poté, co od roku 2008 DPH na knihy celkem čtyřikrát vzrostlo, je to rozhodně pozitivní obrat. Vnímáme to i jako uznání našich argumentů, že knihy mají hodnoty, kvůli kterým si daňové zvýhodnění zaslouží.

Na druhou stranu musíme konstatovat, že i desetiprocentní sazba DPH na knihy bude stále ještě vysoko nad průměrem vyspělých zemí EU. Naším dlouhodobým cílem zůstává vyspělým evropským zemím se vyrovnat a věříme, že v tom jsme s vládou zajedno. Je třeba vnímat i to, že Česká republika je jazykovou oblastí sice malou, avšak s velkou a významnou slovesnou tradicí. Za optimální sazbu DPH na knihy, která by naše odvětví dlouhodobě stabilizovala, proto považujeme výši 5 %.

Pokud by se v průběhu legislativního procesu nebo při sestavování státního rozpočtu na příští rok ukázalo, že existuje prostor pro další snížení třetí sazby DPH, rozhodně takový záměr umíme podpořit věcnými argumenty.

Jménem představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Martin Vopěnka, předseda

Další informace na Facebooku.

česky | English