skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Noc literatury 2014 na Žižkově

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Noc literatury 2014 na Žižkově

Atrium, Kuře v hodinkách, Radnice, Bunkr Parukářka. Tady a na dalších 16 místech Prahy 3 si návštěvníci poslechnou ukázky z nových překladů současných evropských autorů v podání známých hereckých osobností. Noc literatury 2014 začíná ve středu 14. 5. 2014 v 18 hodin.

Novinkou letošního roku je taneční vystoupení v divadle Ponec, a vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže pro mladé překladatele. Letošní ročník se pyšní několika NEJ. Co do plochy největším „čtecím“ místem je stadion Viktoria Žižkov, nejvyšším místem je půdní prostor Sokolovny Žižkov a spolehlivě nejhlouběji půjdou návštěvníci za literaturou do protiatomového krytu Bunkr na Parukářce. Nejkomornější prostředí letošní dvacítky představuje Ateliér dřevořezby. Hlavním organizátorem rozsáhlé literární akce přesahující hranice hlavního města i celé republiky jsou Česká centra.

O noci literatury

Koncept Noci literatury, iniciovaný Českými centry v roce 2006, nabral postupem času na síle a inspiroval i organizátory v dalších evropských zemích. Texty vybírají zahraniční kulturní instituty ze sdružení EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturní oddělení zahraničních velvyslanectví společně s profesionálním dramaturgem z nakladatelství Labyrint. Jde o nejnovější překlady současné evropské literatury, v roce 2014 obohacené o literaturu brazilskou a izraelskou.

„Noc literatury nabízí vynikající příležitost k hledání funkčních modelů multilaterální spolupráce. Propojení se zahraničními instituty v Praze funguje bezvadně a díky tomu se nám podařilo iniciovat Noc literatury i v zemích, ve kterých Česká centra nemají svá zastoupení. Dobrými příklady jsou Dublin – mimochodem UNESCO Město literatury – a Lisabon.

Literární středa 2014

14. května bude Praha a řada dalších českých měst patřit literatuře. 8. ročník literární události, kterou pořádají Česká centra, zavítá na Žižkov. Na dvaceti místech se představí dvacet nových překladů současné světové literatury v podání známých hereckých osobností. Další čtení proběhnou pod taktovkou Českých center ve více než deseti světových metropolích.

Pražský primátor Tomáš Hudeček říká: „Noc literatury je skvělý nápad, jak podpořit současné autory a také pomoci literatuře do světa. Genius loci našeho města se navíc k takovýmto akcím výborně hodí. Praha inspirovala celé generace literátů a jak je vidět, má jim i v současnosti co nabídnout.“

Symbol Žižkova – pravá žižkovská pavlač

Foto © Jiří Tondl

Noc literatury v Praze 3

Čtení probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Literární maraton usnadní vhodně zvolené destinace v pěší dostupnosti. Stejně jako během minulých ročníků zazní i letos ukázky v podání osobností české kulturní scény. Návštěvníkům se představí Barbora Poláková, Ivana Chýlková, Igor Orozovič, Roman Zach a další oblíbení herci. Přednesou úryvky z nových překladů současných evropských spisovatelů Hermana Kocha, Linn Ullmanové, Arna Geigera, Christiana Krachta, izraelského prozaika Etgara Kereta, brazilského tvůrce Miltona Hatouma a dalších literátů. Některá čtení se budou konat za osobní účasti autorů, kteří přijedou na „Noc“ do Prahy: Annelies Verbeke (Belgie-Vlámsko), Pii Juulové (Dánsko), Teolindy Gersãové (Portugalsko) a Stefana Spjuta (Švédsko).

Letos poprvé se Noc literatury koná na Žižkově. S touto městskou částí je spojen život bohémů a spisovatelů Jaroslava Haška a Franty Sauera. Na konci 1. světové války se v okruhu těchto osob zrodil i recesistický státní útvar Svobodná republika Žižkov (Žižkovská svobodná republika). Díky rozmanitosti zvolených míst se nyní Žižkov představí v plném světle a okouzlí účastníky happeningu stejně jako vybrané knihy.

„Loni byla Noc literatury na Letné. Byl jsem se tam podívat a viděl jsem plné ulice lidí, kteří debatovali o literatuře, usrkávali víno, přecházeli z jednoho jinak nepřístupného prostoru do druhého. A v nich se četlo z toho, co vyšlo ve světě nového a zajímavého. Bylo to fantastické“, říká zástupce starostky Prahy 3 Matěj Stropnický.

Všude se čte a v Ponci se také tančí!

Letos poprvé bude jedno ze čtecích míst (divadlo Ponec) obohaceno tancem. Úryvek tak nově promluví „i mezi řádky“, a to prostřednictvím pohybového vyjádření. Román Neviditelný strážce spisovatelky Dolores Redondo ozvláštní taneční vystoupení Jany Vrány. Na obohacení literárního zážitku o taneční kreaci nese svůj díl spolupráce s Centrem choreografického rozvoje S.E.S.T.A. I toto je jeden z důvodů, proč by právě divadlo Ponec nemělo uniknout pozornosti návštěvníků:

„Na břehu řeky Baztán, v jednom z nejmagičtějších míst Baskicka, je nalezena záhadně zavražděná mladá žena. Téměř čtyřiadvacet hodin poté je zjištěna souvislost s vraždou jiné dívky…“

Kde se bude číst? Podívejte se na mapu.

Stránky projektu zde.

Noc literatury na Facebooku.

Facebooková událost zde.

česky | English