skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Začal Svět knihy 2014

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Začal Svět knihy 2014

Na holešovickém výstavišti začal 20. ročník největšího tuzemského knižního veletrhu. Na Světě knihy 409 vystavovatelů u 191 stánků. Chystá se množství literárních akcí, udělování cen i filmové projekce.

Aby Svět knihy nebyl jen nekonečným jarmarkem, nekonečné bloudění mezi nepřeberným množstvím stánků je zpestřeno literárním programem, který pobíhá v mnoha rovinách podle tématického i jazykového a geografického zaměření.

Čestným hostem letošního jubilejního ročníku je Maďarsko, jež připravilo pro návštěvníky atraktivní program, který zahrnuje čtení maďarských autorů, výstavy a debaty. Zároveň funguje pro návštěvníky speciální webová stránka Otevřete kni.hu, kde jsou veškeré informace k maďarskému hostování.

Čteme jedním dechem II. – Fantasy & Sci–fi

Další díl obsáhlejší programové části věnované nejčtenějším žánrům je připravován ve spolupráci s Akademií fantasy, sci-fi a hororu, časopisy Pevnost a XB-1. Jeho součástí budou čtení, výstavy, debaty i kolektivní prodejní místo nakladatelů, jejichž profil je věnován především tomuto tématu. Pořadům zaměřeným na fantasy a sci-fi bude vyhrazen speciální prostor v pravém křídle Průmyslového paláce.

Kolik podob má kniha?

V době, kdy se dynamicky mění formát knih, má toto téma upozornit na vývoj knižního designu v historickém průřezu, dále jaké jsou trendy v grafickém zpracování, zda elektronické knihy mají šanci zvítězit nad tištěnými i co přinese knižnímu trhu budoucnost.

Literatura online

Program se uskuteční ve stejnojmenném sále, kde bude možnost se seznámit s nejnovějšími trendy v oblasti literárních internetových aktivit, s projekty e-knih, digitálních knihoven, literárních e-shopů, knižních a literárních portálů, knižních trailerů, webzinů a pod.

Odraz historie v literatuře ať už beletristické, odborné a dokonce i komiksové bude jedním z dalších tematických celků veletrhu. V programu se připomenou také významná výročí historických událostí i životních dat literárních osobností.

Již třetím rokem se na veletrhu prezentují také antikváři a i letos připravili zajímavou prezentaci. Jednak zopakují loni úspěšnou Literární míli, která bude ještě delší, a dále unikátní výstavu Ladislav Sutnar / Design ve službě. Výstava je pořádána v rámci jednoho z hlavních témat, a to Kolik podob má kniha? K vidění bude na 350 exponátů a výstava chronologicky zmapuje Sutnarovo celoživotní dílo.

Das Buch, tak se jmenuje program představující na veletrhu již řadu let tvorbu současných německy píšících autorů. Společně jej připravují tři instituce: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v Praze.

Informace o vstupném a otevírací době naleznete zde.

Na podrobný program pro jednotlivé dny se podívejte tady.

A nakonec Svět knihy na Facebooku.

česky | English