skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Na vlnách MKP

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Na vlnách MKP

Dům čtení přináší do života Pražanů literaturu již od konce roku 2010. Obvykle tak činí ve Vršovicích, kde sídlí. Toto léto se však v rámci akce Na vlnách MKP přestěhoval na Vltavu, přesněji řečeno na palubu lodi, kotvící na Rašínově nábřeží.

Náplavka je pro obyvatele Prahy již několikátou sezónu oblíbeným místem letního odpočinku. A právě na jejím nejjižnějším okraji zakotvila plovoucí galerie (A)void. Probíhají zde pravidelně výstavy, performance, a také literární akce. Na rozdíl od jiných podniků na Náplavce to tu žije i v zimě, najdete tu saunu (která se opět otevře v zimě 2014), a v lednu tu v rámci povídání o finské literatuře byla dokonce sauna literární.

Po celý červenec na vás zde díky Městské knihovně a zvláště Domu čtení čeká bohatý literární program. Před každou akcí tu také od pěti odpoledne bude přistaven minibibliobus Oskar, kde si můžete půjčovat a samozřejmě i vracet knížky.

První z řady událostí, úterní večer básníka, performera a zvukového experimentátora Pavla Novotného se velmi vydařil, stejně jako celé pozdní odpoledne Letní čítárny s Oskarem. Ve čtvrtek na něj naváže básnický večer autorů z Moravy (facebooková událost zde): Petra Hrušky, Jakuba Chrobáka a Pavla Kolmačky. Petr Hruška je jeden z nejvýznamnějších českých básníků současnosti, který v roce 2013 obdržel Státní cenu za literaturu, Pavel Kolmačka je velice ceněný autor tří básnických knih a jedné prozaické knihy a Jakub Chrobák je nejen básníka a pedagog, ale i organizátor literárních večerů v Opavě. Začíná se opět krátce po půl osmé a služby minibibliobusu Oskar můžete opět využít od pěti do devíti hodin. Knihy lze vždy ještě půjčit, či vrátit, i po skončení literárního programu. Bar je otevřen od půl šesté až do půlnoci.

Pavel Novotný v podpalubí (A)void Floating Gallery

V dalších dnech se můžete těšit například na prozaika Tomáše Zmeškala, sci-fi, fantasy, steam punk či Hičhaikum projekt s hudebníkem a básníkem Janem Kunzem. Podívejme se na konkrétní akce blíže:

8. července

Tři autoři, jejichž oblíbeným žánrem se stala fantastika

Procestujeme různé světy: fantasy s příchutí divokého západu, klasickou vesmírnou sci-fi i steampunk. Číst budou Jindřich Rohlík, Michael Bronec a Míla Linc (ukázka).

Facebooková akce zde.

10. července

Autorské čtení prozaika Tomáše Zmeškala

Tomáš Zmeškal je držitel Ceny Evropské unie za literaturu, Ceny Josefa Škvoreckého a jeho kniha Milostný dopis klínovým písmem se dočkala mnoha překladů do cizích jazyků. Kromě tohoto románu vydal ještě Životopis černobílého jehněte, a na konci minulého roku Sokrates na rovníku (ukázka).

Facebooková akce zde.

15. července

Prozaik Petr Pazdera Payne (Praha), autor jedenácti knih próz, filozofických a teologických esejů a kázání, a básník Vít Janota ( Praha), autor šesti básnických sbírek, které všechny vydal v nakladatelství Dauphin. Autorské čtení dvou výrazných literárních osobností spojených též s Domem čtení Městské knihovny v Praze.

Facebooková akce zde.

17. července

Básnický večer pražských autorů: Marie Šťastná a Jonáš Hájek

Autorské čtení předních českých básníků mladší střední generace, kteří už dosáhli na mnohá literární ocenění, Marie Šťastná (ukázka) je mimo jiné držitelkou Drážďanské ceny lyriky a Jonáš Hájek (ukázka) Ceny Jiřího Ortena.

Facebooková akce zde.

(A)void Floating Gallery na Vltavě

Foto © Facebook Domu čtení a (A)void Floating Gallery

česky | English