skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Kafka míří na nádraží

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Kafka míří na nádraží

Literárně poněkud ospalé pražské léto osvěží Kafkabaret. Toto představení jste sice mohli zhlédnout už na konci května, teď se ale Sektor pro hosty vydává do výjimečného prostředí nové kulturní památky, Nákladového nádraží Žižkov.

Inscenace původně vznikla k 90. výročí Kafkova úmrtí, kdy byla také několikrát uvedena v sídle Společnosti Franze Kafky (pár fotek zde). Dnešní publikum však prahne po neobvyklých a neopakovatelných zážitcích a umělci mu musí vycházet vstříc. Tak jako divadelní soubor Meet Factory v rámci svého představení přeplouvá Vltavu a vystupuje v přístavu i v hospodě, Sektor pro hosty se rozhodl uvést svůj kabaret v industriálních prostorách Nákladového nádraží Žižkov, které po vzoru jiných evropských průmyslových objektů od loňského roku slouží v Praze 3 jako kulturní centrum, kde se konají výstavy, koncerty i divadelní představení. Proběhnou zde dvě reprízy – v úterý 29. a ve středu 31. července.

Nový kafkovský zážitek

Kafkabaret, jak napovídá už název, chce hledat v Kafkově díle především jeho odlehčenější stránku. A ač se to může zdát zvláštní, prózy tohoto pražského klasika rozhodně na zábavu, humor a grotesknost chudé nejsou. Jde pravda o humor absurdní, leckdy trochu chladný či dokonce děsivý.

Hlavně interaktivně!

Představení herci provozují „interaktivně“ – každý z diváků se může zapojit a společně s nimi řešit hluboké existenciální otázky, jichž se Franz Kafka ve svých knihách opakovaně dotýkal. Jednotliví umělci a herci fiktivního Varieté Oklahoma vybízejí diváky, aby opustili pasivní role pozorovatelů, ptají se jich na řešení svých neuróz a zjišťují, jak diváci sami existenciálním otázkám čelí.

Režisér Martin Falář, mimochodem studovaný klaun, popisuje, že se hercům dostalo speciální přípravy: "Celý večer improvizují na témata jednotlivých kafkovských postav, ale nemají žádný fixní text. Zkoušky probíhaly formou zocelovacích tréninků, při kterých si každý účinkující musel projít určitým lidským propadem, aby o něm mohl s klidem hovořit před obecenstvem.“

Producent představení Kryštof Šafer říká" "V záplavě klasických kafkovských dramatizací jde o originální přístup, který spojuje grotesku, sekání do sebe sama a zapojení diváka jako hereckého partnera. Představení věnujeme Franzi Kafkovi jako malý dárek k jeho kulatým umřeninám.“

Sektor pro hosty, který existuje od roku 2011, se náročné a „nedivadelní“ klasice rozhodně nevyhýbá, již dříve uváděl Dostojevského Bratry Karamazovy, Musilova Muže bez vlastností a dokonce dramatizoval Čapkovy Hovory s T. G. Masarykem.

Nejen divadlo

Až budete na místě, udělejte si určitě čas i na výstavu Landscape festival Praha, věnovanou dalším možným osudům nádraží a rozvoji městského prostoru vůbec. Výstava je plná nejen informačních panelů s obrázky a informativními texty, ale nabízí i originální prostorové instalace, které dělají ze zanedbaných nástupišť a nákladních vagónů příjemný prostor k odpočinku. I pokud se neplánujete natáhnout do pruhovaných lehátek, vyhraďte si na celou výstavu alespoň hodinu a půl. Bar a wifi, tedy nezbytné podmínky k relaxaci, jsou na nádraží také zajištěny. Nápoje samozřejmě budou dostupné i během představení.

Trávník na nákladním vagónu

Bylinky tu pěstuje Kokoza

A industriální panorámata – to je Nákladové nádraží Žižkov!

Facebooková událost – představení 29. července.

Facebooková událost – představení 31. července.

česky | English