skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Den v pohybu – oslava 75. narozenin pojízdných knihoven

Aktuality

foto

Další články

Online čtení v době koronaviru

Zhoršení pandemické situace s sebou přineslo opětovné uzavření…

Číst dál » | 18.1.2021

Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

Projekt Praha město literatury Vám přeje poklidné prožití svátků…

Číst dál » | 23.12.2020

Zimní online Knihex 10½

Knihex je pravidelným knižním jarmarkem, na kterém se potkávají čtenáři…

Číst dál » | 9.12.2020

Kup knihu k Ježíšku

Stejně jako na jaře se i v současné chvíli nachází knižní trh…

Číst dál » | 19.11.2020

Den v pohybu – oslava 75. narozenin pojízdných knihoven

Letošní rok je pro Městskou knihovnu Rokem v pohybu. Knihovna je sice v pohybu po celý rok takřka denně, ale právě uprostřed prázdnin, 9. srpna, se rozhodla oslavit Den v pohybu. Připomene si tak výročí začátku provozu první pražské mobilní knihovny.

První bibliobus vyjel do pražských ulic 2. srpna 1939. Důvodem byla snaha o rozšíření knihovnických služeb i do okrajových pražských čtvrtí, kde nebyla kamenná pobočka. Pojízdnou knihovnu, autobus značky Praga v ceně 150.000,–, věnovala Pražanům pražská městská pojišťovna. V provozu ale dlouho nebyl, zabavil ho wehrmacht a následně využil jako lazaretní vůz na frontě.

Od 50. let můžete pojízdné knihovny vídat v Praze pravidelně. Jejich provoz přinášel také úsměvné peripetie, jak dokládají dobové dokumenty: „Místo, kde stojí vůz pojízdné knihovny, bývá v blátivých dnech zabláceno, a při veliké návštěvnosti čtenářů je do vozu vnášeno velké množství bláta. V poslední době byla též zřízena vedle vozu skládka a tím činnost knihovny velmi trpí. Prosíme proto, abyste dali podnět k brigádnickému vydláždění nebo vybetonování prostoru 15×6 metrů, kde knihovna stojí“, píše ředitel knihovny dr. Jaroslav Kunc Okresnímu výboru KSČ v roce 1949.

V současné době knihovna provozuje tři vozidla – autobus Crossway, náklaďák Iveco a dodávku Oskar. Všechny samozřejmě s přestavěným interiérem pro účely knihovny.

A jak se na služby bibliobusů dívá vedoucí oddělení mobilních služeb, Vanda Fritschová? „Myslím si, že pojízdné knihovny do dnešního pražského života už neodmyslitelně patří. Příkladem je náš bibliobus Oskar, který se pomalu stává součástí kulturního dění v Praze. V červenci nás mohli potkat návštěvníci náplavky, kde jsme ve spolupráci s Avoid Gallery pořádali literární večery s českými autory, nebo si u nás mohli odpočinout v Gutovce či ve Žlutých lázních. V srpnu nás můžete najít v další letní čítárně na Petříně, nebo s námi oslavit naše narozeniny na Dni v pohybu, kde nebudou chybět ani dva velké bibliobusy. Na konec srpna připravujeme program pro festival Letní Letná, a na úplný závěr našeho léta si na Vyšehrátkách zavzpomínáme na život v 80. letech minulého století.“

Oslavu 75. narozenin plánujeme stylově, a to v sobotu 9. srpna od 9.00 do 17.00 mezi motorovými exponáty Muzea městské hromadné dopravy v Praze.

Co všechno vás čeká?

Divadelní představení Marky Míkové pro děti i rodiče, živá hudba v podání dua Emil a Jakub, komentované prohlídky bibliobusů, soutěž o narozeninové ceny, vystoupení divadelního spolku ; (čti Výstředník) a mnoho dalšího! Nebude chybět ani občerstvení a příležitost svézt se z akce historickou tramvají č. 91. Vstup na akci je volný, pro čtenáře Městské knihovny v Praze s platným čtenářským průkazem je navíc vstup přímo do dopravního muzea v den oslavy zdarma.

Srdečně Vás zveme na narozeninovou oslavu!

www.mlp.cz/rok­vpohybu

Facebooková událost zde.

česky | English