skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Hrabalovský rok v Městské knihovně v Praze pokračuje

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Hrabalovský rok v Městské knihovně v Praze pokračuje

Bohumil Hrabal byl nejen výjimečným spisovatelem, ale také milovníkem koček a dobrého piva. V letošním roce by oslavil 100. narozeniny. Městská knihovna v Praze si klasika české literatury připomněla několika akcemi již v dubnu. A pokračovat bychom chtěli i v září. E-knihou Hrabalových povídek a projekcí dokumentárního filmu i digitálně upravené klasiky.

E-kniha Hrabalových povídek

Díky laskavému svolení Pražského spolku ochránců zvířat vydala Městská knihovna v Praze vybrané povídky Bohumila Hrabala v elektronické podobě. V nové e-knize si můžete přečíst povídky Pábitelé, Automat svět a Chcete vidět zlatou Prahu?, které jsou reprezentativní ukázkou Hrabalova vidění světa, poetiky i osobité vypravěčské techniky. E-kniha je zdarma ke stažení na stránkách naší e-knihovny .

„Povídku Pábitelé jsme vybrali, protože má už v titulu proslavený Hrabalův novotvar. Autor v něm pojmenoval jistý druh lidí se zvláštním přístupem ke světu a dalo by se říct, že v nich personifikoval svou vlastní poetiku. Jak píše sám Hrabal: ‚Jsou lidé, kteří chodí v příkopech zlatých středních cest. Jsou lidé, kteří si pořád osvěžují své rozpálené hlavy v tříšti vln, jež stále přešplíchávají. Jsou lidé, jejichž kadeř je sežehnutá jiskrou předstihu zapalování. Jsou lidé, kteří pořád spěchají za velkou šancí uloženou na obzoru. Jsou to pábitelé. A pábitelé jsou lidé pábící, a kdo pábí je pábitel, a jeho způsob je pábení.‘ Povídka Automat svět zase přibližuje mizející Hrabalovu Libeň – jedno ze dvou míst (vedle Kerska), která měla pro jeho tvorbu snad nejzásadnější význam. Mimochodem, současný stav paláce Svět je takový, že možná brzy přežije jen v Hrabalově díle. A pokud jde o poslední povídku Chcete vidět zlatou Prahu?, ta představuje autorovu poetiku a humor v podobě o poznání černější, grotesknější než většina ostatních textů. Takže by se dalo říct, že dokresluje jeho obraz o další odstín. A navíc v ní zase jde o určitou reflexi Prahy a my jsme pražská knihovna,“ říká k výběru povídek lektor Tomáš Vlček.

Filmové projekce

Ve čtvrtek 25. září si budeme Bohumila Hrabala připomínat hned dvěma filmy. Jako první promítneme nejnovější dokument Olivera Maliny-Morgensterna Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že…“. „Snímek obsahuje historické záběry, unikátní fotografie i některé dosud téměř neznámé informace. Na spisovatele v něm vzpomínají režiséři Jiří Menzel, Jan Němec a Petr Koliha, představitel železničářského eléva Miloše Hrmy ze snímku Ostře sledované vlaky Václav Neckář, Hrabalův životopisec Tomáš Mazal, filozof Egon Bondy a další. Po projekci bude ještě následovat debata s režisérem filmu a se socioložkou a publicistkou Jiřinou Šiklovou,“ doplňuje k programu organizátor a moderátor večera Vladimír Hendrich.

Po krátké přestávce bude následovat nejslavnější filmová adaptace stejnojmenné novely Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. Digitálně opečovanou oscarovou klasiku uvádíme v rámci Projektu 100.

Úplný program akcí Městské knihovny v Praze najdete zde.

česky | English