skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Patroni Domu čtení pro rok 2015

Aktuality

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Patroni Domu čtení pro rok 2015

Dům čtení Městské knihovny v Praze každoročně uvádí své nové patrony. Kdo patroni jsou? Výrazné literární osobnosti, které zaštiťují program pobočky, zaujímající významné místo v pražském literárním životě. Patrony pro rok 2015 se stanou prozaička Ivana Myšková a básník Vít Janota.

Ve středu 3. prosince 2014 předají patronát stávající patroni Domu čtení, prozaička a autorka knih pro děti Jana Šrámková a básník a též autor knih pro děti Radek Malý novým patronům, které bychom vám rádi krátce představili.

Ivana Myšková

Ivana Myšková vystudovala tvůrčí psaní a mediální komunikaci na Literární akademii v Praze. Pracovala pro kulturní pořad Mozaika na Českém rozhlase Vltava. Její prozaická prvotina Nícení (2012) se setkala se značným ohlasem recenzentů i čtenářů a byla nominována na cenu Česká kniha 2013 a cenu Josefa Škvoreckého 2013. Anotace v on-line katalogu knihovny praví: „Reflexe nespokojeného ženského nitra na sebe berou podobu deníkových záznamů, snů, úvah a především dopisů různým adresátům. Experimentální próza je výrazným debutem mladé české autorky“.

Ivana Myšková uvádí jako autory, kteří měli na její tvorbu výrazný vliv, rakouského prozaika a dramatika Thomase Bernharda, proslulého nemilosrdným postojem ke společnosti i strohým a úsečným literárním stylem; a polského „protoexisten­cialistu“ a jednoho ze zakladatelů absurdního dramatu Witolda Gombrovicze.

Vít Janota

Vít Janota je autor šesti básnických knih a patří bezesporu k nejznámějším a nejrespektovanějším českým básníkům. Vystudoval fyziku molekulárních a biologických struktur na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Živil se jako návrhář webových stránek, pracoval jako odborný asistent na MFF UK a jako programátor a internetový grafik. Nyní je programátorem na volné noze. Žije v Praze.

Vít Janota je básník civilního, precizního výrazu. V jeho poezii ožívá soudobé velkoměsto, ruku v ruce s tisnivým nebo naopak lehce ironickým nahlížením na všednodenní existenci. V počátku své básnické tvorby Janota psal kratší lyrické texty, posléze svůj nejvlastnější výraz našel v delších, litanických poemách. Z nich jmenujme především ceněnou knihu Jen třídit odpad nestačí (2011) nebo chodecké vyznání Praha zničená deštěm (2008).

Dům čtení Městské knihovny v Praze

česky | English