skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Poznávejte Prahu v teple své knihovny

Aktuality

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Poznávejte Prahu v teple své knihovny

Praha má to štěstí, že o ní byly napsány tisíce knih. Nejen četné vědecké publikace pojednávající o historii, architektuře, výtvarném umění, významných osobnostech, ale také průvodce, fotografická alba, výtvarné knihy a komiksy. Kdo chce lépe poznat své hlavní město a zůstat při tom v teple, má v lednu tu nejlepší příležitost. Metropole je totiž v tomto roce hlavním tématem Městské knihovny v Praze.

Vše o Praze pod jednou střechou

Pragensia, čili informace týkajicí se Prahy jsou důležitou součástí služeb knihovny už od jejího založení v roce 1891. Kromě nejrůznějších knih nabízí čtenářům také noviny, časopisy, plány, mapy a další. Knihy a dokumenty v tomto oddělení, které najdete na Mariánském náměstí, jsou přístupné na místě. Pokud chcete prolistovat nějakou knihu nebo dohledat informaci v článku, oddělení Pragensii je tím správným místem, kam se vydat. Řadu vzácných materiálů o Praze má ve svých fondech také oddělení Vzácných tisků, které sídlí na Brusnici. Zajímavé tituly z obou oddělení představí knihovna v rámci Pražské muzejní noci. O novinkách z řad Pragensií informuje každý měsíc na svých stránkách.

Zaostřeno na mapy, plány a průvodce

Zvláštní částí fondu jsou mapy a průvodce, které výborně ilustrují vývoj daného území. Stránku s historickými mapami, které bude možné porovnávat se současným stavem, spustí knihovna v průběhu roku. Plán Velké Prahy a okolí z roku 1938 obohacený o rejstříky, je k prohlížení už dnes. Je to příjemná alternativa ke procházce po městě, když je venku pod podem mrazu nebo fouká nárazový vítr.

Všechny pražské čtvrti

Celá řada knih je však také dostupná v běžných fondech knihovny, což znamená, že si je můžete odnést domů. Kdo potřebuje inspiraci, může prozkoumat tematický seznam knih, kde jsou knihy roztříděné podle městských částí a také podle dílčích témat. Z těchto seznamů si lze vybrat a knihu si rovnou zarezervovat. Svou „škatulku“ tu má nejen každá čtvrť, ale také významné pražské památky, například Karlův most, Pražský hrad nebo Klementinum. Bedekry, obrazové publikace, příroda, archeologie, doprava… je zde opravdu vše, na co si vzpomenete!

Kdo proslavil mou ulici?

Chcete si najít informace o ulici kde bydlíte, pracujete nebo o parku, kam chodíte venčit psa? K tomu je zde interaktivní mapa Praha v knihovně, kde lze zobrazit knihy, které se vztahují k danému místu. Ty, které jsou v digitální podobě a volné podle autorského práva, je možné rovnou prohlížet. Některé již dostupné ke stažení. Brzy bude k dispozici zajímavá „novinka“, ilustrovaný Knappův průvodce po Praze a okolí, který poprvé vyšel v roce 1900 a v papírové podobě je velkou vzácností.

Cyklus přednášek

Dům čtení pozve na cyklus Praha literární, který představí osobnosti současného i minulého pražského literárního života. V únoru to bude například prozaik Marek Šindelka. Pražské téma se objeví také v programu Kulturního a vzdělávacího centra. Těšit se můžete např. na pokračování oblíbeného cyklu Ing. arch. R. Gabora Praha industriální éry – stále přítomná i mizející, cyklus Podoby Prahy v běhu století (přednáší Ing. arch. Ondřej Ševců, ředitel Národního památkového ústavu), cyklus Praha středověká (Umění doby Karla IV.), přednášky o současném pražském umění PhDr. Jany Jebavé, Prahu rudolfinskou či alchymistickou Ing. Richarda Stříbrného, ale také na Prahu filmovou – filmové projekce s tématem Prahy spojené s besedou s režisérem, tvůrci a hosty nebo na komentované vycházky po zajímavých pražských lokalitách.

(Ilustrace Jiří Šťastný)





česky | English