skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Vyšly monumentální dějiny českého komiksu

Aktuality

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Vyšly monumentální dějiny českého komiksu

Třísvazkové Dějiny československého komiksu 20. století se právě objevily ve výlohách knihkupectví. Ve čtvrtek 29. 1. se veřejnost může těšit nejen na slavnostní křest knihy, ale také na celodenní doprovodný program. Ústav pro českou literaturu totiž vyhlásil Den s dějinami československého komiksu.

Milovníci komiksu, zbystřete!

Žánr komiksu zažívá u nás v posledních letech boom a dostává se mu zasloužené pozornosti nejen mezi čtenáři, ale i mezi vědci. Ačkoli vyšla celá řada dílčích publikací, souborné dějiny komiksu donedávna chyběly. Nová publikace shrnuje všechno nejdůležitější ve třech rozsáhlých svazcích. Slibuje vhled do problematiky, čtivou formu a především stovky obrázků. Rovných 1 000 stran výkladového textu doprovází více než 550 barevných reprodukcí.

Známí a neznámí hrdinové

Dějiny připomínají nejslavnější tvůrce (Lada, Sekora, Saudek, Němeček) a představují známé i méně známé komiksové hrdiny. Neopomíjejí při tom ani mnoho výtvarníků, časopisů, knih a aktivit dnes pozapomenutých. Protože se jedná o odbornou publikaci, zkoumají také pozici a funkci komiksu ve společnosti dříve a dnes a jeho proměny. Nad knihou pracoval čtyřčlenný autorský tým z Ústavu pro českou literaturu AV ČR a Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Den s komiksem

Křest knihy za účasti celého autorského týmu proběhne 29. 1. 201511:00 v zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Na Florenci 3/1420, Praha 1 (vchod C, 3. patro). Návštěvníky čeká seznámení s autory, debata a přednáškový blok věnovaný komiksovému tématu.

česky | English