skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Zemřel básník Josef Brukner

Aktuality

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Zemřel básník Josef Brukner

Autor básní pro děti a veršů k obrazovým cyklům Josefa Lady a Zdeňka Milera byl také představitelem poezie všedního dne.

„Jestlipak víš, jak se dělají sněhové vločky? Z vaty, cukrové vaty. Cožpak je na světě tolik špejlí? Jsou jich přece plné stromy. A z čeho se dělají závěje? Z „Hrnečku vař.“ A z čeho se teda dělá sněžení? Já vím, co si myslíš. Myslíš si, že se v nebi roztrhne peřina a všecko peří uletí. Ba ne, to obloha se bílí a malovat strop a neukápnout je strašně těžké. (…)“

Autorem této básně je Josef Brukner, autor veršů pro děti a šéfredaktor časopisu Mateřídouška, který zemřel před několika dny, 14. ledna 2015. Brukner nepsal jen poezii pro děti, spoluvytvářel tzv. poezii všedního dne a patřil k okruhu básníků spjatých s časopisem Květen. Je také autorem jedinečného díla nazvaného Obrazárna – do poezie transponovaných paralel obrazů a kreseb různých epoch a žánrů.

Jako redaktor působil dlouhá léta v nakladatelství Albatros a Československý spisovatel. Připravil mimo jiné rozsáhlé básnické výbory Klíč od království a Ostrov, kde rostou housle, což je výbor světové nonsensové poezie. Kromě toho překládal poezii z polštiny, němčiny a francouzštiny.

Čtenáři ho také znají jako tvůrce textů k ilustračním cyklům Josefa Lady, Ondřeje Sekory nebo Zdeňka Milera. Jeho podrobnou bibliografii si můžete přečíst zde

A zde je seznam knih Josefa Bruknera v Městské knihovně Praha

česky | English