skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Básně českých básníků se promítají v Krakově

Aktuality

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Básně českých básníků se promítají v Krakově

Multimediální antologii, kterou si v Krakově může přečíst každý chodec po několik večerů v měsíci, připravili krakovští kolegové projektu Praha město literatury. Jejich projekt se jmenuje Multipoetry a zapojuje všechna města sítě Kreativních měst literatury UNESCO, tedy kromě Krakova a Prahy i Granadu, Heidelberg, Dunedin, Reykjavík, Norwich, Melbourne, Iowu City, Edinburgh a Dublin.

Projekt vznikl jako součást akce „366 básní za 365 dní“, kterou v roce 2002 inicioval Michał Zabłocki. Tehdy se básně promítaly na fasády dvou domů v turisticky nejnavštěvova­nějších oblastech Krakova a Varšavy.

Od 1. května 2015 se v centru Krakova, na rohu Rynku Głowného a ulice Bracké promítají básně ze zemí, které patří do sítě Kreativních měst literatury UNESCO. A protože se tímto titulem pyšní zatím jedenáct měst, promítání se vždy uskuteční v prvních jedenácti dnech každého měsíce.

Praha město literatury odeslala do Krakova básně deseti současných českých básníků v anglických, někdy i polských překladech. Nevýhodou byly dané parametry: texty musely čítat nanejvýše pět veršů a nesměly přesahovat daný počet znaků. I tak se podařilo sesbírat působivé verše, jejichž síla výpovědi na rozsahu nezávisí.

Vedle polských španělských, skotských, irských, anglických, německých, islandských, amerických, australských a novozélandských autorů se ve formě světelných graffiti zaskví i verše Adama Borziče, Ondřeje Buddeuse, Petra Hrušky, Jonáše Hájka, Víta Janoty, Dana Jedličky, Kateřiny Rudčenkové, Josefa Straky a Sylvy Fischerové. Prvním českým básníkem, který byl v Krakově představen, je Viktor Špaček.

česky | English