skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Kdo získal výroční cenu Zlatá stuha ?

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Kdo získal výroční cenu Zlatá stuha ?

Zlatou stuhou jako prestižním oceněním knih pro děti a mládež se letos může pyšnit jedenáct titulů ve dvanácti kategoriích.

Za celoživotní přínos byli 26. května na Novoměstské radnici v Praze oceněni také spisovatel a básník Jiří Žáček a sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal. V průběhu galavečera, jímž provázela slovem Taťjana Medvecká, hudbou jazzová klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková a úžasnými dramatickými výkony děti ze Smysluplné základní školy v Karlíně, si laureáti převzali z rukou významných kulturních osobností pamětní desky se „zlatým“ špendlíkem.

Odborné poroty Zlaté stuhy vybíraly tento rok z bezmála sto padesáti přihlášených knih, do nominací se dostalo 13 titulů v literární části, 16 ve výtvarné, 8 bylo nominováno za překlad a do výběru na ocenění se dostaly také dva komiksy, letos poprvé v samostatné kategorii.

Ocenění převzaly spisovatelky Daniela Fischerová a Daniela Krolupperová, spisovatel a pedagog František Tichý, kolektiv autorů Dějin československého komiksu 20. století, výtvarnice Andrea Tachezy, Tereza Ščerbová a Marie Štumpfová, ilustrátor Jiří Franta, překladatelé Stanislav Rubáš, Lukáš Novák, Zuzana Šťastná a Radek Malý a komiksoví autoři Klára Smolíková a Honza Smolík. Cenu za nakladatelský počin si odnesl Baobab.

Přehled všech nominovaných titulů s podrobnými informacemi naleznete zde

Přehled letošních laureátů Zlaté stuhy zde

česky | English