skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Praha město literatury zahajuje cyklus literárních procházek

Aktuality

foto

Další články

Richard Fidler napsal knihu o Praze!

Richard Fidler, australský spisovatel a rozhlasový komentátor, se…

Číst dál » | 23.9.2020

Děti, čtete? 2020

Ve čtvrtek 10. září probíhá zahájení největšího literárně-dramatického…

Číst dál » | 10.9.2020

Vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), který od roku…

Číst dál » | 9.9.2020

Desátý ročník Knihexu startuje v září!

Všichni malí nakladatelé aneb Knihy nad Vltavou se tento rok představí…

Číst dál » | 2.9.2020

Praha město literatury zahajuje cyklus literárních procházek

„Praha nás nepustí. Ani jednoho. Tahleta matička má drápy.“ Psal Franz Kafka příteli Oskaru Pollakovi v prosinci roku 1902. O ostrých drápech této matičky se přesvědčilo už mnoho obyvatel Prahy v mnoha různých historických etapách. A byli to právě spisovatelé, kteří nám ve svých textech zanechali svědectví o tom, jak hluboce do jejich duše drápy zaťala.

Projekt Praha město literatury uspořádal cyklus nedělních literárních procházek po místech, která obyvatelé Prahy třeba denně míjejí, aniž by tušili, jak podstatná byla pro vznik později proslulých literárních děl spisovatelů, o nichž se dnes píše v čítankách.

Naše literární procházky mají skrze zážitky z konkrétních míst navracet k textům samotným, objasňovat kontext života a díla literátů, kteří výrazně zasáhli do vývoje české i světové literatury. Proto jsme jako průvodce oslovili osobnosti co nejpovolanější:

Prahou Egona Bondyho vás zcela nečítankovým způsobem provede editor Martin Machovec, po stopách romaneta Svatý Xaverius od Jakuba Arbesa se s vámi vydá básník Petr Motýl, na místa, kde psal a překládal Vladimír Holan se můžete podívat s básníkem a literárním historikem Vladimírem Křivánkem, s pražskými příběhy Franze Kafky vás seznámí překladatelka a fotografka Věra Koubová, to, jak se v Praze cítil Albert Camus, vám přiblíží prozaik Petr Pazdera Payne a divadelník Daniel Razím s vámi vyrazí za Janem Nerudou.

Podzimní cyklus básník a někdejší hrobník Petr Motýl zakončí procházkou po hřbitově na Malvazinkách, kde odpočívá Jakub Arbes i Egon Bondy a mnoho dalších významných literátů.

Cyklus bude probíhat každou neděli od 15 hodin, od 20. září do 1. listopadu.

Procházky jsou zdarma.

Prostřednictvím jednoduchého formuláře se můžete přihlašovat na: http://www.pra­hamestolitera­tury.cz/…i-prochazky/

Ke každé procházce vznikly původní texty i videoklipy z dílny Jakuba Sedláčka (sadluck.com) za asistence Zuzany Lazarové.

Podívejte se např. na záběry z domu U zeleného jelínka, kde žil až do svého odchodu na Slovensko básník a filozof Egon Bondy, kterého na první procházce podzimního cyklu 20. září 2015 představí jeho dvorní editor Martin Machovec: http://www.pra­hamestolitera­tury.cz/…eme-v-praze/

česky | English