skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Byla spuštěna Digitalizovaná retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945

Aktuality

foto

Další články

Festival spisovatelů opět poctí návštěvou nositel Nobelovy ceny

Jubilejní 30. ročník Festivalu spisovatelů Praha je naplánován na 8. –…

Číst dál » | 4.8.2020

Druhý ročník soutěže o vydání vlastní knihy Book In Progress

Book In Progress #2 navazuje na první ročník soutěže, ve které svádí…

Číst dál » | 1.7.2020

Knihovna na vlnách s Básnířkou města Prahy

Knihovna na vlnách je každoročním letním festivalem Městské knihovny…

Číst dál » | 24.6.2020

Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2020

V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena zná své nominace! Odborná…

Číst dál » | 23.6.2020

Byla spuštěna Digitalizovaná retrospektivní bibliografie české literatury 1775–1945

Na adrese http://retrobi­.ucl.cas.cz byla zveřejněna Digitalizovaná retrospektivní bibliografie české literatury 1775–1945, která otevírá nové možnosti bádání nejen v oborou literární historie.

Původní lístková kartotéka této retrospektivní bibliografie, která v Ústavu pro českou literaturu AV ČR vznikala od jeho založení v roce 1947, obsahuje cca 1,75 milionu excerpt o článcích a textech z oboru české a světové literatury a příbuzných disciplín (divadlo, historie, žurnalistika aj.) zveřejňovaných v periodickém tisku vycházejícím v daném období v českých zemích v češtině i němčině. Toto jedinečné odborné dílo svým rozsahem a časovým záběrem je největším oborovým bibliografickým zdrojem s nejširším časovým záběrem v České republice. Převedením do digitální podoby se odborná hodnota tohoto informačního zdroje ještě znásobila. Kartotéku se totiž podařilo nejen prostě naskenovat, ale také rozpoznat její texty systémem OCR, který umožňuje fulltextové vyhledávání v tomto neobyčejně rozsáhlém korpusu dat. Databázový software (systém RETROBI) vyvinutý speciálně pro tento projekt je spojen s uživatelsky přívětivé webovým rozhraním, které nabízí sofistikované způsoby vyhledávání a zpracování dat.

Digitalizace tohoto informačního zdroje mohla být realizována díky grantovému projektu „Digitalizace lístkového katalogu Retrospektivní článkové bibliografie české literární vědy (1775–1945)“, který byl v letech 2009 – 2011 řešen s podporou MŠMT. Systém RETROBI byl navržen na cenu INFORUM 2012.

česky | English