skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Nejlepší knihy dětem 2014/2015

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Nejlepší knihy dětem 2014/2015

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vydávají třetí výroční katalog doporučených českých knih pro děti a mládež. Komentovaný výběr 36 titulů má pomoci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti v orientaci na knižním trhu.

Katalog sestavili naši přední odborníci na literaturu pro děti a mládež Jana Čeňková a Petr Matoušek. Jejich výběr zahrnuje první vydání původní české tvorby autorů a ilustrátorů, která vyšla od léta 2014 do poloviny září 2015. Je koncipován abecedně, obsahuje vždy stručné hodnocení díla, medailon autora a ilustrátora, přibližuje obálku knihy a přidává označení doporučené věkové hranice čtenářů. Jeho součástí je přehled oborových ocenění a adresář nakladatelů zařazených titulů.

Na webových stránkách jsou v elektronické formě k nahlédnutí i ke stažení také katalogy z předchozích ročníků. Současně s webem vznikly loni i facebookové stránky. Ty mají za úkol především maximálně zkvalitnit zpětnou vazbu ve vztahu k tvůrcům a garantům projektu. Tištěná verze katalogu je již k mání v knihkupectvích. Katalog lze také stáhnout z webu. Letošní novinkou je anglická verze katalogu, která je rovněž k dispozici na webu.

I díky nové podpoře od Nadace Miroslava Šaška a opětovné podpoře od Státního fondu kultury plánuje SČKN během celého roku uskutečnit v knihovnách po celé ČR řadu čtení autorů v katalogu obsažených. Projekt v knihovnách doplní putovní výstava knih a ilustrací. Svaz českých knihkupců a nakladatelů tak vytváří celoroční kampaň, jejímž výsledkem bude intenzivní podpora původní české literární tvorby pro děti a mládež.

Projekt má vlastní webové stránky: http://www.nej­lepsiknihydetem­.cz/

česky | English