skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Noc s Andersenem 2016

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Noc s Andersenem 2016

Šestnáctý ročník společné pohádkové Noci s Andersenem připravují ve více než 1522 řádně registrovaných čtecích místech Evropy i zámoří. Prvního dubna otevřou knihovny a školy i v noci své brány, aby děti vybavené polštářky a spacáky mohly po celou noc naslouchat čtení pohádek, na které v dnešní uspěchané době není doma tolik času. V knihovnách, školních třídách, klubovnách, ústavech, všude na dálku spojí čtecí pohádkové dobrodružství malé čtenáře několika zemí.

Příběhů zná ten pán víc než pošťáci pohlednic

a pokaždé, když končí den, zve čtenáře mezi řádky

k expedici do pohádky. Jmenuje se… Andersen

(Vratislav Maňák, autor knížky Expedice z pohlednice)

Tématem letošního pohádkového nocování je 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. Vydavatelství Audiotéka.cz k této příležitosti připravilo nahrávku pohádky v podání Ladislava Freje. I letos děti zvolí nejlepší dětskou knihu uplynulého roku v anketě Pedagogické knihovny J.Á.Komenského – Čteme všichni 2015, a to v kategorii Cena nočních spáčů.

Již několik let akci podporuje velvyslanectví Dánského království v Praze, které letos nabídlo v rámci literární kampaně #ReadNordic organizátorům inspiratitvní přehled současné dětské severské literatury. Už poněkolikáté pracovníci dánské ambasády v čele s panem velvyslancem přečtou dánské pohádky, letos dětem v Městské knihovně v Lounech a Základní škole Červený vrch v Praze 6.

Nejsou opomenuty ani děti, které se nocování nemohou zúčastnit, speciálně pro ně bude Rádio Junior Dvojky Českého rozhlasu vysílat celý večer až do půlnoci, obdobně tomu bude i na Slovensku a snad i letos se podaří spojit české a slovenské děti pomocí radiomostu.

Pozitivní ohlasy naznačují, že na pohádkové noční dobrodružství se už všichni těší, dospělí připravují nápadité pořady, jimiž děti překvapí a ukážou jim, jak je prima číst, chodit do knihovny a kamarádit se s knížkami. A určitě dojde i na pohádky – vždyť 2.duben je dnem narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena a jeho pohádky dávají křídla mnoha generacím dětí.

Akci k rozvoji dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR s podporou Ministerstva kultury ČR

Více na: www.nocsander­senem.cz

česky | English