skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Knih se jen tak nezbavíme

Aktuality

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Knih se jen tak nezbavíme

Optimistické prohlášení „knih se jen tak nezbavíme“ si Národní knihovna vypůjčila od nedávno zesnulého Umberta Eca, který tak nazval jednu ze svých knih. Knihovnická autorita s tímto mottem pořádala tiskovou konferenci, kde informovala o výsledcích průzkumu Internetoví Češi jako čtenáři 2016. Vypadá to, že knih se opravdu jen tak nezbavíme…

Jací jsou internetoví Češi čtenáři?

Průzkum formou on-line šetření zkoumal přes 500 aktivních českých uživatelů internetu, kteří reprezentují českou internetovou populaci starší 15 let. Že nepřečte ani jednu knihu za rok se přiznalo jen 13 % dotázaných a naopak 18 % tvrdí, že jsou silní čtenáři, tedy, že přečtou alespoň 13 knih ročně. Nejčastěji se čte beletrie a aktivnějšími čtenářkami jsou ženy. Zatím tedy nic zvláštního, výsledky internetové populace kopírují výsledky čtenářství populace obecné. Jeden rozdíl tu však je – lidé aktivně využívající internet čtou více v elektronické podobě (až 36 %), a to zejména mladší generace.

Čtení e-knih lidé vnímají jako rozšíření možností, jak se dostat k textům, případně jako jednodušší přístup ke čtení – nemusím si svítit, není to těžké do kabelky/kufru. Papírová kniha je však stále pro většinu z dotázaných (87 %) předmět, bez kterého si nedokáží svůj čtenářský život představit. Na čem lidé e-knihy čtou? Ochota číst knihy na elektronických zařízeních stále roste, a to hlavně u starší generace, kde podle slov profesora Trávníčka, má kam růst. Nejčastěji používaným zařízením k elektronickému čtení je stále stolní počítač nebo notebook (47 %), ale procento tabletů (34 %), smartphonů (38%) a čteček (28 %) se zvyšuje.

Průzkumy českého čtenářství

Národní knihovna dlouhodobě spolupracuje s profesorem Jiřím Trávníček z Akademie věd na zjišťování čtenářství českého národa. Průzkumy mezi dospělými se dělají pravidelně od roku 2006, výsledky pak vycházejí v tematických knihách a dají se půjčit v knihovnách. Obecně se dá říci, že Češi jsou aktivní čtenáři a řadí se tak po bok skandinávských zemí nebo Nizozemí. Čísla se však vysoko drží zejména díky silnému čtenářství starší generace, častých čtenářů středního věku ubývá. A také se ztrácí čtení jen tak, pro radost. Co s tím?

Národní boj za čtení

Čtení je dovednost a než se člověk naučí číst (číst ve smyslu rozumět souvislému textu, ne rozpoznávat písmena) dá to hodně práce. Navíc, než se do něčeho začteme, vynaložíme poměrně velké úsilí, abychom pak třeba zjistili, že nás kniha nebaví. U filmů to rozpoznáme po několika minutách. A co ještě mluví proti čtení, je, že vyžaduje naši úplnou pozornost. Při čtení se dá těžko současně sledovat, co se děje na sociálních sítích nebo koukat na film. Není to sice vyloučené, ale za ne úplně uživatelsky příjemné…

Tedy, co s podporou čtenářství? Péčí Ministerstva kultury, Ministerstva školství, knihoven a dalších organizací a institucí by měl vzniknout dotační program na dlouhodobou podporu projektů posilujících čtenářské návyky. Tak snad se číst nepřestane.





česky | English