skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Svět knihy 2016

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Svět knihy 2016

22. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy letos proběhl od čtvrtka 12. května do neděle 15. května a opět se konal v prostorách Průmyslového paláce na Výstavišti Praha Holešovice. Svět knihy je největší literární akcí v České republice, kam se již tradičně sjíždí hosté a vystavovatelé z celého světa a doprovodný program zahrnuje několik stovek pořadů.

V letošním roce se v rámci prezentace čestného hosta představily Severské země (Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko a Island). Severská literatura se u nás dlouhodobě těší velkému zájmu a nesmírně populární je i v současnosti, zejména díky oslavované krimi a jejím hvězdám jako je Jo Nesbø, Stieg Larsson nebo Jussi Adler-Olsen. Na veletrhu Svět knihy se představilo celkem sedmnáct severských spisovatelů, včetně takových osobností jako je finská spisovatelka Katja Kettu, která se nedávno proslavila románem Porodní bába nebo Jostein Gaarder proslulý svým románem Sofiin svět. Čestná účast Severských zemí inspirovala pořadatele k přípravě programů věnovaných severské detektivce a celkově žánru krimi, jeho historii a současnosti. V prostorách Průmyslového paláce jim patřil uprostřed střední haly velký designový stánek, který nesl název literární kampaně #ReadNordic.

Během veletrhu proběhla i tradiční předávání řady ocenění. Svaz českých nakladatelů a knihkupců uspořádal během prvního dne festivalu slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena. Společností Svět knihy s.r.o. byla poté udělena Cena Jiřího Theinera za šíření a propagaci české literatury v zahraničí, kterou v roce 2016 převzala Markéta Goetz-Stankewitz.

Na veletrhu Svět knihy nechyběl ani stánek projektu Praha město literatury. Byl umístěn přímo v hlavní hale, v pravé části na konci, blízko Obchodního centra a s výhledem na Velký sál. Mohli jste ho poznat podle našich panelů, na kterých byly stručně nastíněny hlavní aktivity projektu. Pokud jste se u nás zastavili, byly pro vás připraveny propagační předměty a dále jste se ve stánku mohli dozvědět bližší informace o projektu Praha město literatury a jeho úspěšné cestě za připojením do prestižní sítě kreativních měst literatury UNESCO.V rámci expozice byla na veletrhu kromě Prahy představena také další členská města sítě UNESCO.

Další informace o veletrhu naleznete na stránkách http://sk2016­.svetknihy.cz/

česky | English