skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › MAGNESIA LITERA již dnes!

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

MAGNESIA LITERA již dnes!

Již dnes od 20 hodin proběhne na ČT1 přímý přenos slavnostního večera spojeného s vyhlášením nejlepších knih uplynulého roku Magnesia Litera.

Jedenáctý ročník cen Magnesia Litera překonal rekord v počtu přihlášených titulů. Porotci budou nejlepší knihy a nakladatele vybírat z 325 přihlášek. Loni jich bylo o sedm méně, předloni 281.

Liter však zůstalo stále devět. Kniha roku bude vybrána z kategorií próza, poezie, kniha pro děti a mládež, literatura faktu a objev roku.

NOMINACE ZDE!

Slavnostní ceremoniál se sice ze Stavovského divadla přestěhoval na Novou scénu Národního divadla, ale i s moderátorkou Annou Geislerovou, kterou bude tekrokrát na pódiu doprovázet vůdčí osobnost divadelního sdružení Vosto5 – režisér, dramatik a herec Jiří Havelka.

Knihou roku 2010 v soutěži Magnesia Litera se stal román Zeptej se táty Jana Balabána. Byla to již druhá Litera, kterou Balabán získal. Tu první obdržel v roce 2005 za knihu Možná že odcházíme.

Nominováno bylo 24 titulů vydaných loni v Česku. Podruhé byl v beletristické kategorii oceněn Martin Ryšavý, tentokrát za román Vrač. Mimořádný jazykový cit a talent osvědčila Radka Denemarková, která vlastní kolekci doplnila o již třetí Literu, tentokrát za překlad.

Výsledky tak potvrdily, že české literární scéně dominují výrazní autoři střední generace s jasně vyprofilovaným stylem. Prestižní literární cena Magnesia Litera se snaží české čtenáře zorientovat v množství titulů, jenž každoročně zaplní knihkupecké pulty již desátým rokem.

Letošní výročí soutěž oslavila ještě na podzim, kdy pořadatelé vyhlásili Knihu desetiletí. Stala se jí povídková sbírka Jana Balabána Možná že odcházíme. Knihou desetiletí pro děti jsou Šrutovi Lichožrouti.

Kompletní výsledky Magnesia Litera 2011 naleznete na www.magnesia-litera.cz

česky | English