skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › MAGNESIA LITERA již dnes!

Aktuality

foto

Další články

Festival spisovatelů opět poctí návštěvou nositel Nobelovy ceny

Jubilejní 30. ročník Festivalu spisovatelů Praha je naplánován na 8. –…

Číst dál » | 4.8.2020

Druhý ročník soutěže o vydání vlastní knihy Book In Progress

Book In Progress #2 navazuje na první ročník soutěže, ve které svádí…

Číst dál » | 1.7.2020

Knihovna na vlnách s Básnířkou města Prahy

Knihovna na vlnách je každoročním letním festivalem Městské knihovny…

Číst dál » | 24.6.2020

Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2020

V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena zná své nominace! Odborná…

Číst dál » | 23.6.2020

MAGNESIA LITERA již dnes!

Již dnes od 20 hodin proběhne na ČT1 přímý přenos slavnostního večera spojeného s vyhlášením nejlepších knih uplynulého roku Magnesia Litera.

Jedenáctý ročník cen Magnesia Litera překonal rekord v počtu přihlášených titulů. Porotci budou nejlepší knihy a nakladatele vybírat z 325 přihlášek. Loni jich bylo o sedm méně, předloni 281.

Liter však zůstalo stále devět. Kniha roku bude vybrána z kategorií próza, poezie, kniha pro děti a mládež, literatura faktu a objev roku.

NOMINACE ZDE!

Slavnostní ceremoniál se sice ze Stavovského divadla přestěhoval na Novou scénu Národního divadla, ale i s moderátorkou Annou Geislerovou, kterou bude tekrokrát na pódiu doprovázet vůdčí osobnost divadelního sdružení Vosto5 – režisér, dramatik a herec Jiří Havelka.

Knihou roku 2010 v soutěži Magnesia Litera se stal román Zeptej se táty Jana Balabána. Byla to již druhá Litera, kterou Balabán získal. Tu první obdržel v roce 2005 za knihu Možná že odcházíme.

Nominováno bylo 24 titulů vydaných loni v Česku. Podruhé byl v beletristické kategorii oceněn Martin Ryšavý, tentokrát za román Vrač. Mimořádný jazykový cit a talent osvědčila Radka Denemarková, která vlastní kolekci doplnila o již třetí Literu, tentokrát za překlad.

Výsledky tak potvrdily, že české literární scéně dominují výrazní autoři střední generace s jasně vyprofilovaným stylem. Prestižní literární cena Magnesia Litera se snaží české čtenáře zorientovat v množství titulů, jenž každoročně zaplní knihkupecké pulty již desátým rokem.

Letošní výročí soutěž oslavila ještě na podzim, kdy pořadatelé vyhlásili Knihu desetiletí. Stala se jí povídková sbírka Jana Balabána Možná že odcházíme. Knihou desetiletí pro děti jsou Šrutovi Lichožrouti.

Kompletní výsledky Magnesia Litera 2011 naleznete na www.magnesia-litera.cz

česky | English