skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Festival spisovatelů se blíží!

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Festival spisovatelů se blíží!

Existuje pouze budoucnost, je vizionářské téma nadcházejícího 22. Festivalu spisovatelů Praha, který se odehraje mezi 14. a 18. dubnem na Nové scéně Národního divadla a dalších místech hlavního města. Festival slibuje nevšední setkání s osobnostmi světové literatury, na diskuzích, autorských čteních a při autogramiádách, ale také vizuální proměnu Nové scény. V článku naleznete program.

Festival spisovatelů letos oficiálně začíná 15. dubna, ovšem už v sobotu 14. nabídne program v podobě filmů Venuše a Tirza promítaných v Ústřední knihovně v Praze.
Více se dozvíte po kliknutí na název filmu.

V neděli na Nové scéně Národního divadla pak proběhne slavnostní Galavečer k příležitosti zahájení 22. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, během kterého bude představena videoartová performance Ať žije budoucnost, budou předány Ceny Spirose Vergose za svobodu projevu a proběhne diskuze s předními světovými autory Anitou Desai (Indie), Juanem Goytisoloem (Španělsko), Antóniem Lobo Antunesem (Portugalsko) a Gündüzem Vassafem (Turecko). Recepci na Nové scéně pořádá velvyslanec Portugalska J. E. José Júlio Pereira Gomes.

V pondělí odpoledne na témže místě budou vyhlášeny výsledky 8. ročníku soutěže o Cenu Waltera Sernera a předání cen studentům středních škol za povídku roku na téma Myšlenka se tvoří v ústech. V Gelrii Louvre se bude moderovaná diskuze v češtině s názvem Budoucnost budoucnosti.

Na Newyorské univerzitě v Praze vystoupí živě z New Yorku John Ashbery. Večer se pak opět na Nové scéně Národního divadla odehrají dva Autorské večery v se simultánním tlumočením. První s autory Hamdy el-Gazzarem a Gündüz Vassafem a druhý s autory Anitou Desai, Arnonem Grunbergem a Hanifem Kureishi

V úterý na Pražské křižovatce budou také autorská čtení – odpoledne v češtině a angličtině s Martinem Vopěnkou a Emilem Haklem a večer s Jerome Rothenbergem a Jan Erik Vold během kterého proběhne křest knihy veršů J. E. Volda v překladu Ondřeje Buddeuse.

Na Nové scéně Diskuze na téma Budoucnost islámu budou diskutovat v angličtině a španělštině Hamdy el-Gazzar, Juan Goytisolo a Hanif Kureishi. V pozdějších hodinách se pak můžete těšit na česko-čínský Autorský večer v podání Duo Duo a Patrika Ouředníka.

Ve středu program končí, ještě předtím se však ale dočkáte Diskuze v Americkém centru na téma Neviditelná republika: Budoucnost AmerikyAnitou Desai, Jerome Rothenbergem a Gündüz Vassafem a na Nové scéně Národního divadla diskuze s Hamdy el-Gazzarem, Arnonem Grunbergem, Jan Erik Voldem na téma Moje modré nebe a Autorský večer s Juanem Goytisolem, Antóniem Lobo Antunesem a hudebním intermezzem Jiřího Vodičky.

Závěrečným koktejlem na Nové scéně pak slavnostně skončí 22. ročník Festivalu Spisovatelů Praha.

česky | English