skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Literatura a hudba na vlnách Vltavy

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Literatura a hudba na vlnách Vltavy

4. ročník letního literárního a hudebního festivalu Na vlnách MKP

Stalo se již tradicí, že v létě se stěhují na vltavskou Náplavku nejen cyklisté, bruslaři a rodiny s dětmi a farmářské trhy, ale také literární a hudební aktivity Městské knihovny v Praze. Čtvrtý ročník literárně-hudebního festivalu Na vlnách MKP nabídne pestrý program plný čtení českých i zahraničních autorů, koncertů a nezapomene se ani na děti.

Čtvrtý ročník letního literárního a hudebního festivalu Na vlnách MKP pořádá opět Městská knihovna v Praze, projektem Praha město literatury a Avoid Floating Gallery, kde se a na přilehlé náplavce festival odehrává. Už každoročně se snažíme o co nejpestřejší program, kde by četli čeští i zahraniční spisovatelé, o spolupráci s významným českým nakladatelstvím, letos je to opět nakladatelství ARGO a tematický večer, letos věnovaný dětem v souladu s letošním zaměřením Městské knihovny v Praze na dětského čtenáře.

Začíná se již v pondělí 26. června v půl osmé, kdy bude začínat většina večerů tohoto festivalu, a to naprostou novinkou v programu, kterou je Blogerský večer blogu Prigl. Blog Prigl.cz byl nominovaný na Křišťálovou lupu a dvakrát na Magnesia blog roku. Večerem budou provázet autoři blogu. Hudebním programem bude koncert skupiny Tabasker, hrající hudbu na pomezí klezmer a gypsy music.

Pokračujeme pak opět v úterý 4. července Slovenským literárním večerem tří básnířek. Jana Micenková představí svůj knižní debut, sbírku povídek Sladký život. Mladá autorka získala za svojí tvorbu, mimo jiné, Cenu slovenského literárneho fondu za najlepší dramatický text 2013. Dále bude číst Ivana Gibová, a to ukázky z romanticko-eklekticko-punkerského příběhu, tvořícího její třetí knihu Barbora, boch & katarzia, která je nominovaná v letošní desítce finalistů nejprestižnější slovenské literární ceny Anasoft litera. Třetí slovenská autorka Jana Varcholová uvede svojí debutovou sbírku básní s názvem Tanečnica na špičke o sobě. Hudební program obstará kapela Romba, která doprovodí večer slovenským tangem s čardášovou vášní, balkánskými rytmy a zazní i další slovanská muzika.

Třetím večerem bude ve čtvrtek 6. července Jihoamerický literární večer, na kterém bude číst argentinský básník Juan Pablo Bertazza, který je v ten čas v Praze na rezidenčním pobytu projektu Praha město literatury. Během večera si poslechneme jeho básně ve španělštině i v českém překladu. Po jeho čtení vystoupí kolumbijský písničkář žijící v Čechách, známý například spoluprací se Zuzanou Navarovou, Ivan Gutiérrez.

Významný český prozaik Miloš Urban bude dalším hostem tohoto festivalu a bude zde v úterý 11. července číst a představovat svůj nový román Závěrka. Na jeho čtení pak naváže koncert velmi oblíbené alternativní skupiny Vložte kočku.

Další, v pořadí již pátý večer festivalu, 13. Července, bude Dětský večer na lodi. Začne již kolem šesté a to hraním deskových her, které bude probíhat až do 21 hodin a k tomu pak ještě připravena pohádka o Červené Karkulce, od 19 hodin, v podání divadelního souboru MaMa a od dvaceti hodin autorský večer Martiny Drijverové a Vojtěcha Otčenáška na téma Tajemná historie.

V úterý 18. července přivítáme jednu z hvězd letošního ročníku spisovatele Bena Aaronovitche, který pak bude číst na Colours of Ostrava, a kterého osobně uvede redaktor nakladatelství ARGO Richard Klíčník. Ben Aaronovitch na tomto představí komiks Řeky Londýna. Večer bude doprovázet kapela Doggybag, která staví svou muziku na kytarových riffech obohacené o bluesové vlivy.

Posledním večerem celého festivalu bude pak Polsko-český literární večer, který pořádáme ve spolupráci s Polským institutem v Praze a na kterém bude číst velmi ceněná spisovatelka nastupující generace Zoška Papužanka, která nás seznámí s e svým druhým románem On, satirickou studii dospívání v komunistickém Polsku. Česká prozaička Ivana Myšková pak představí svou druhou knihu, která vyšla v květnu tohoto roku, Bílá zvířata jsou velmi často hluchá. Celý festival pak zakončí novocirkusová skupina Cink Cink Cirk svou Žonglérskou Dopeshow vol 1.

Po všechny festivalové večery můžete využít služby přistaveného minibibliobusu Oskar, u kterého bude probíhat i část programu a autogramiády spisovatelů. Přijďte tedy na Avoid Floating Gallery na Náplavce pod Rašínovým nábřežím, kterou nedávno časopis New York Times zařadil mezi deset nejzajímavějších míst v Evropě. Více na www.mlp.cz.

česky | English