skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Jaroslav Kalfař v Praze!

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Jaroslav Kalfař v Praze!

Naším dalším rezidentem je Jaroslav Kalfař, spisovatel narozený 20. května 1988 v Praze, žijící v Brooklynu, v New Yorku.

V rámci rezidentury v Praze můžete Jaroslava Kalfaře osobně potkat na jeho autorském čtení, které pořádáme 28. června od 19:30 hod. na (A)VOID floating gallery, na česko-německém knižním festivalu v Brémách a také během květnového mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, konkrétně 10. května od 18 hod. v Malém sále, 11. května ve Velkém sále, 12. května v Malém sále. Více informací najdete v programu: http://sk2018.svetknihy.cz/…ome/program/.

Jaroslav Kalfař se do Spojených států se přestěhoval ve svých patnácti a anglicky se naučil čtením románů a sledováním kreslených filmů. Svůj debutový román, Spaceman of Bohemia (Kosmonaut z Čech), napsal v angličtině a vydal v USA v březnu 2017. Spaceman má být vydán v jedenácti zemích a byl přidán do seznamu The Center for Fiction´s First Novel Prize (cena organizace The Center for Fiction určena pro romány debutujících autorů).

Román Kosmonaut z Čech přeložila do češtiny Veronika Volhejnová a v roce 2017 jej vydalo nakladatelství Plus. Svým úspěšným prvním románem se Jaroslav Kalfař již nesmazatelně zapsal do dějin literatury.

O své knize Jaroslav říká: „Kosmonauta z Čech jsem musel napsat ze dvou důvodů: jednak kvůli mé fascinaci samotou jsem chtěl napsat příběh o té nejosamělejší osobě na světě, a zjistit, jestli je pro takového člověka naděje vrátit se zpět. Zároveň jsem chtěl napsat knihu, která by znovu naši zemi představila světovému publiku, a zajímala se nejen o českou minulost a současnost, ale i možnosti pro naši budoucnost.“

Jaroslav Kalfař napsal v rámci své diplomové práce na Floridské univerzitě sbírku příběhů s názvem Don't See, Don't Speak. Jeho krátké příběhy vyšly také v různých tištěných a on-line literárních časopisech a antologiích. Ačkoliv je jeho psaní zaměřeno především na fikci, píše i eseje a scénáře.

Během svého rezidenčního programu v Praze dokončuje svůj druhý román, který je částečně o aktuálním politickém klimatu České republiky a Spojených států. Zároveň začíná pracovat na své třetí knize, fiktivním memoiru, který se odehrává z části v Praze v letech 1989 až 2003 a v Praze v roce 2017. Jaroslav Kalfař popisuje: „Rezidenční program Praha město literatury bude výrazným přínosem pro tento memoir, protože bych chtěl, aby se Praha stala nedílnou součástí knihy.“

Jaroslav Kalfař hledá způsob, jak napsat svůj druhý román v duchu svého dědictví, spisovatelů východní a střední Evropy. Představuje si, co by asi Bulgakov napsal o vznikajících start up společnostech, kdyby žil v dnešní době, nebo jak by vyjádřil Bohumil Hrabal dobu Brexitu a Donalda Trumpa. Chce, aby byl tento román politický, nekompromisní, lidský, a hlavně vtipný. Výrazným pilířem české literární tradice založené klasiky je přesvědčení, že temnotě a obrovským nesnázím bychom vždy měli čelit se vzdorujícím smíchem.

Jaroslav Kalfař se narodil v Praze a v patnácti opustil své rodné město. Ačkoliv je nyní americkým občanem a píše v angličtině, nikdy se nevzdal svého dědictví a jedním z jeho největších cílů je psát o současné České republice, zobrazuje konflikty a lidi této země 21. století.

Těší se na dlouhý dvouměsíční pobyt v Praze v roce 2018 také proto, že jeho další román se zde částečně odehrává. Jeho pobyt není určen pouze pro prozkoumání místa jako takového, ale má být především inspirací. Jaroslav říká: „Kdykoliv se vrátím do Prahy, cítím, že můj starý domov se mnou promlouvá a posouvá hranice paměti. Vztah touhy a znovuobjevování, které s Prahou mám, je často palivem pro mé další psaní.“

National Endowment of the Arts (NEA, Národní nadace pro umění), nezávislá agentura federální vlády Spojených států, která nabízí podporu a financování projektů projevujících uměleckou výjimečnost, udělila Jaroslavu Kalfařovi v letošním roce ocenění National Heritage Fellowship v oblasti literatury.





česky | English