skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Básnické sbírky Ivana Wernische si nyní můžete stáhnout v e-knihovně Městské knihovny v Praze

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Básnické sbírky Ivana Wernische si nyní můžete stáhnout v e-knihovně Městské knihovny v Praze

18. června oslavil narozeniny Ivan Wernisch, český básník, spisovatel, novinář a překladatel. Do jeho díla se nyní můžete začíst online.

Městská knihovna v Praze pokračuje v úspěšném vydávání e-knih, které jsou čtenářům k dispozici volně ke stažení. Mezi novinkami se objevilo také dílo Ivana Wernische. Držitel Ceny Franze Kafky z roku 2018 tento měsíc oslavil 77. narozeniny. Dárek dostali také čtenáři, kterým jsou nyní k dispozici jeho tři rané básnické sbírky – Zimohrádek, Kam letí nebe a Loutky v elektronické podobě.

Autor: V šedesýtých letech byl Ivan Wernisch jedním z vůdčích představitelů nastupující básnické generace. Jeho poezie se vyznačovala nevšedními novými prvky, obrazností a nápaditostí, slovními hříčkami a nezvyklým zorným úhlem pohledu na všední věci. Wernischovy zhudebněné texty se objevují i v repertoáru skupiny The Plastic People of the Universe. Jeho knihy vyšly v překladech v Německu, Itálii, Francii, Polsku, na Ukrajině a v USA. V roce 2012 mu byla za celoživotní dílo udělena Státní cena za literaturu a v roce 2018 byl oceněn Cenou Franze Kafky.

  • Prvotina Kam letí nebe nachází okouzlení a radost při prostém popisu věcí a předmětů a jakoby tímto pojetím volně navazovala na wolkerovskou linii veršů.
  • Legendární sbírka Zimohrádek byla poprvé vydána v polovině šedesátých let minulého století. Wernisch v ní představil svůj vyhraněný smysl pro využití grotesky a fantazie.
  • V pořadí pátá vydaná sbírka Loutky čerpá inspiraci v různých literárních žánrech od pohádek po biblické motivy až po staré loutkové hry.

První tři sbírky Ivana Wernische naleznete ke stažení na stránkách Městské knihovny v Praze: https://tinyurl.com/y5vo2×74

česky | English