skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Praha uspořádala první online konferenci kreativních měst literatury UNESCO

Aktuality

foto

Další články

Praha uspořádala první online konferenci kreativních měst literatury UNESCO

Síť kreativních měst literatury UNESCO sdružuje 39 měst na…

Číst dál » | 14.10.2020

Veletrh Art Book Fair

Galerie hlavního města Prahy a Městská knihovna v Praze vás srdečně…

Číst dál » | 7.10.2020

Richard Fidler napsal knihu o Praze!

Richard Fidler, australský spisovatel a rozhlasový komentátor, se…

Číst dál » | 23.9.2020

Děti, čtete? 2020

Ve čtvrtek 10. září probíhá zahájení největšího literárně-dramatického…

Číst dál » | 10.9.2020

Praha uspořádala první online konferenci kreativních měst literatury UNESCO

Síť kreativních měst literatury UNESCO sdružuje 39 měst na 6 kontinentech. Tento titul uděluje UNESCO městům s mimořádným významem na poli literatury. Členská města sítě podporují kreativitu literární tvorby, svobodu projevu a snaží se hledat různé cesty, jak rozvíjet literaturu nejen na svém území, ale také v mezinárodním měřítku.

Síť kreativních měst literatury UNESCO každoročně pořádá výroční setkání, na kterých lídři z jednotlivých měst plánují společné projekty, sdílí své zkušenosti a své další směřování v rámci UNESCO sítě. V roce 2020 setkání hostila Praha, která je členem kreativní sítě měst literatury UNESCO od roku 2014. Bohužel kvůli situaci spojené s koronavirem COVID-19, nebylo možné, aby se zástupci jednotlivých měst setkali v Praze osobně. Setkání proto nahradila rozsáhlá online konference, kterou uspořádal Zoom prostřednictvím projektu Praha město literatury a která proběhla 21. – 25. Září 2020.

„I když online schůzka nemohla nahradit osobní setkání členů naší sítě, kulturní výměnu a stimulaci kreativity, kterou by shromáždění lidí v našem krásném městě přineslo, doufáme, že duch letošního výročního setkání bude žít dál díky novému virtuálnímu formátu. “ (Kateřina Bajo, ředitelka projektu Praha město literatury UNESCO)

Hlavním tématem konference byla tentokrát mezinárodní spolupráce během pandemie, obnova literárního sektoru zasaženého celosvětovou krizí, podpora spisovatelů a zvýšení odolnosti celého knižního průmyslu. Jednotlivá města literatury se představila prostřednictvím videí a prezentací, sdílela své zkušenosti a úspěšné literární projekty a představen byl také nový společný web: https://www.citiesoflit.com/.

Delegáti z jednotlivých UNESCO měst na závěr poslali jako pozdrav dětské knihy ze svých metropolí do kanceláře Praha město literatury za účelem jejich darování veřejné knihovně.

česky | English