skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Praha uspořádala první online konferenci kreativních měst literatury UNESCO

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Praha uspořádala první online konferenci kreativních měst literatury UNESCO

Síť kreativních měst literatury UNESCO sdružuje 39 měst na 6 kontinentech. Tento titul uděluje UNESCO městům s mimořádným významem na poli literatury. Členská města sítě podporují kreativitu literární tvorby, svobodu projevu a snaží se hledat různé cesty, jak rozvíjet literaturu nejen na svém území, ale také v mezinárodním měřítku.

Síť kreativních měst literatury UNESCO každoročně pořádá výroční setkání, na kterých lídři z jednotlivých měst plánují společné projekty, sdílí své zkušenosti a své další směřování v rámci UNESCO sítě. V roce 2020 setkání hostila Praha, která je členem kreativní sítě měst literatury UNESCO od roku 2014. Bohužel kvůli situaci spojené s koronavirem COVID-19, nebylo možné, aby se zástupci jednotlivých měst setkali v Praze osobně. Setkání proto nahradila rozsáhlá online konference, kterou uspořádal Zoom prostřednictvím projektu Praha město literatury a která proběhla 21. – 25. Září 2020.

„I když online schůzka nemohla nahradit osobní setkání členů naší sítě, kulturní výměnu a stimulaci kreativity, kterou by shromáždění lidí v našem krásném městě přineslo, doufáme, že duch letošního výročního setkání bude žít dál díky novému virtuálnímu formátu. “ (Kateřina Bajo, ředitelka projektu Praha město literatury UNESCO)

Hlavním tématem konference byla tentokrát mezinárodní spolupráce během pandemie, obnova literárního sektoru zasaženého celosvětovou krizí, podpora spisovatelů a zvýšení odolnosti celého knižního průmyslu. Jednotlivá města literatury se představila prostřednictvím videí a prezentací, sdílela své zkušenosti a úspěšné literární projekty a představen byl také nový společný web: https://www.citiesoflit.com/.

Delegáti z jednotlivých UNESCO měst na závěr poslali jako pozdrav dětské knihy ze svých metropolí do kanceláře Praha město literatury za účelem jejich darování veřejné knihovně.

česky | English