skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Knihy nejen lidem, ale i sochám!

Aktuality

foto

Další články

Noc myšlenek 2020 s Danielle Dussault

V rámci programu Žít město připravil Francouzský institut…

Číst dál » | 27.1.2020

Reykjavík nabízí rezidenční pobyt věnovaný dětské literatuře!

Reykjavík zahájil svůj program rezidenčních pobytů pro zahraniční…

Číst dál » | 27.1.2020

Naší druhou rezidentkou je quebecká autorka Danielle Dussault!

Od roku 2020 rozšířil projekt Praha město literatury kapacitu…

Číst dál » | 15.1.2020

Na rezidenční pobyt přijela do Prahy Katrin Pauts!

Estonská spisovatelka, novinářka a scénáristka je první rezidentkou…

Číst dál » | 8.1.2020

Knihy nejen lidem, ale i sochám!

Kniha pro sochu je dalším střípkem v mozaice projektu Praha město literatury, který má za cíl do pražských ulic vnést knihy a čtení v různých formách a souvislostech. Tentokrát projekt zahájil primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, když předal oblíbenou knihu svého dětství jednomu z Miminek sochaře Davida Černého.

Předání knih Miminkám se uskutečnilo v pondělí 7.listopadu na Kampě, kde pražský primátor Bohuslav Svoboda, ředitel knihovny Tomáš Řehák a zástupce nakladatelství Albatros předali knihy ke čtení sochám miminek sochaře Davida Černého. Miminka tak mají zaujmout Hýta a Batul (autor: John Habberton), Hoši od Bobří řeky (Jaroslav Foglar) a Vánoce (Josef Krček).

„Praha byla po staletí domovem nejen věhlasných literátů, ale i velkého množství zajímavých soch. Líbí se mi proto myšlenka spojit tyto dvě věci s kandidaturou města o titul UNESCO kreativní město literatury. Chci naše hlavní město podpořit, neboť v této iniciativě spatřuji jedinečnou příležitost seznámit českou i světovou veřejnost s pražskou literární historií a současností, která je bohatá, okouzlující a magická stejně jako sama Praha. Věřím, že „četba soch“ inspiruje ostatní, aby si vybrali z velké nabídky knih a sami se začetli,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Soch však bude „číst“ vícero. Budou číst v centru i mimo centrum a to jak z české klasiky, tak i z knih autorů současných, prózu i knihy naučné. Kosmonauti na Hájích se začtou do povídkové knihy Jana Balabána Možná, že odcházíme, Budovatel metra na Chodově dostane Báječná léta pod psa, plastika Země pak Cílkův a Kašíkův Nejistý plamen s podtitulem Průvodce ropným světem. Socha Sovy bude rozjímat nad básní Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy? od Antonína Sovy a Sedící dívka si počte v Dámském ambitu. Sochy s knihou se objeví také na Praze 10, kde se ve čtenáře promění plastiky Matka s dětmi (Prahou kráčí lev) , Sedící dívka (Zde by měly kvést růže), nebo Oddych (Žena v množném čísle).

Praha město literatury už Pražanům a návštěvníkům metropole nabídla předčítání z knih v metru, vybraná prostranství a parky ožily audioknihami znějícími z ptačích budek a obě botanické zahrady mají díky Literárním stezkám knihy přímo na chodníku. Pro čtenáře a obyvatele pak připravujeme další aktivity.

česky | English