skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Žižkovské strašidelno

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Žižkovské strašidelno

Na žižkovských ulicích se straší tak, že by stará Praha mohla závidět. Proč to? „Je tu mnoho strašidel ještě relativně služebně mladých a ta starší se nechtějí nechat zahanbit. Straší intenzivně všechna.“

Proto není divu, že o žižkovských strašidlech vznikají celé knihy: 10. září v hospodě U Vystřeleného oka pokřtili pohádkovou knížku Žižkovské strašidelno.

Autor, Pavel Vrána, chce oživit žižkovské (a trochu i vinohradské) ulice smyšlenými strašidly. Každý z dohromady dvaceti příběhů zavede čtenáře do některé z místních ulic. Často ho i seznámí s nějakou místní pozoruhodností: kinem Aero, žižkovskou věží nebo stadionem Viktorky Žižkov. Narazíme i na už zmíněnou hospodu – kolem ní se prý potuluje nešťastný šilhoun, který po kolemjdoucích hází své vystřelené-nevystřelené šilhavé oko.

A koho že to můžeme potkat?

Čeká tu na nás také Herdekbába Pepina, škodolibý Cihlák, zloděj, proměněný v tříhlavého psa nebo skořápkář Kulička Pinkďůlek, co za svou falešnou hru propadl peklu. A kde že na Žižkově žije duch starých časů? Přece v divadle Ponec.

Strašidla to jsou roztomilá, většinou trochu přihlouplá a rozhodně neškodná, i když se snad autor snaží dětem naznačit opak. Jejich příběhy vypsal Pavel Vrána co nejprostším jazykem, ale leckdy dokážou svým specifickým humorem s lehkým surreálným tónem pobavit i dospělé.

Vůbec nejlepší jsou na knize obrázky L. F. Palmeho, který v měkkých pastelových odstínech pojednal jak sama strašidla, tak nejrůznější žižkovská zákoutí. Na obálce knihy díky němu objevíme i napůl utajenou vzpomínku na druhdy slavné Spojené státy žižkovské, ač kniha o nich bohužel mlčí.

Ulice patří nám!

Kniha navíc motivuje své malé čtenáře, aby do žižkovských ulic vyrazili sami a sbírali přímo do knihy razítka za návštěvu konkrétních míst. Na zadní předsádce najdete tabulku. Po zaplnění pěti políček razítky se dočkáte první strašidelné odměny v podobě pexesa, po zaplnění deseti na vás čekají strašidelné magnetky – otvíráky, za patnáct razítek získáte tričko s motivem strašidel a za plný počet dvaceti razítek CD s vybranými příběhy.

Podle přehledu kontaktních míst (zde) a mapy na přední předsádce knihy si můžete stanovit své trasy na výlety. Výskyt strašidla poznáte snadno, dle zvětšené, viditelně umístěné ilustrace. Na místě již jen požádáte o razítko do knihy.

Žižkovské strašidelno, pěkný dárek pro malé Žižkováky, lze zakoupit za 155 Kč na Odboru kultury MČ Praha 3, Lipanská 14, 3.patro. Zde také za příslušný počet razítek získáte příslušně strašidelné odměny.

O knize se mluvilo i v žižkovských zprávách žižkovské televize zde (také jste nevěděli, že Žižkov má televizi?).

česky | English