skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Zažijte čtení, snění i bdění v Knihovně snů

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Zažijte čtení, snění i bdění v Knihovně snů

Poprvé ve své historii zůstane Knihovna Akademie věd na Národní třídě otevřená celou noc, a to nejen pro své uživatele, ale i pro veřejnost.

„Knihovna snů“ jednorázově prodlouží otevírací dobu na rekordních 34 hodin od čtvrtka 1. listopadu, 9 hod., do pátku 2. listopadu, 19 hod. Vstup bude pro všechny zdarma.

Po celou dobu budou poskytovány běžné knihovní služby, od 18 hodin je pro návštěvníky navíc připraven téměř šestihodinový program. Zahájen bude autorským čtením a autogramiádou spisovatele Ivana Krause, na které naváže přednáška prof. Heleny Illnerové o „Osvíceném spánku“, donu Quijotovi a skřiváncích a sovách. Následovat bude koncert skupiny Jazz Corporation a celý program bude zakončen promítáním filmu Příběh nemocné duše. Ani pak ale knihovna nezavře a zůstane v provozu i po zbytek noci a celý další den.

Málokdo tuší, jak úchvatný prostor se v budově Akademie věd ČR nachází,“ říká ředitel knihovny Ing. Martin Lhoták. „V naší studovně je unikátně propojena minulost se současností; historická architektura s nejmodernějšími knihovními službami.“

Ztemnělá studovna 1

Knihovníci v kostýmech

Historii a současnost knihovny i budovy Akademie věd přiblíží návštěvníkům naučná stezka a celou nocí je provedou pracovníci knihovny v historických kostýmech navozujících atmosféru doby vlády císaře Rudolfa II., od jehož smrti letos uplynulo již 400 let.

Těšíme se na všechny, kteří 1. listopadu přijdou do knihovny a prožijí s námi noc v Knihovně snů. Otevřeno nonstop celou noc budeme sice mít jen od 1. do 2. 11., ale vstup zdarma, nabídku exkurzí a odborných přednášek budou moci zájemci využít až do 15. listopadu 2012,“ zve k návštěvě M. Lhoták.

Ztemnělá studovna 2

Největší vědecký festival v republice

Touto akcí zahajuje Knihovna AV ČR svůj program v rámci vědeckého festivalu Týden vědy a techniky, během kterého nabídne zájemcům přednášky, exkurze a online soutěž o čtenářský průkaz. Zvláštní pozornost bude věnována osobnosti Rudolfa II., kterou knihovna připomene výstavou Knihy v době panování Rudolfa II. a sérií doprovodných knihovědných přednášek.

Už tradičně proběhnou exkurze v historické dvoraně na Národní a v Digitalizačním centru v Jenštejně, kde bude exkurze zaměřena především na skenovací robot Treventus SR301, který je schopen bez lidské pomoci naskenovat až 2 500 stránek za hodinu.

Přichystány jsou také přednášky o elektronických informačních zdrojích (pro studenty středních a vysokých školách, o elektronických knihách) a o záchraně knih po povodních a jejich následné digitalizaci.

Na stránkách knihovny pak najdete kompletní program všech akcí, které pro vás na letošní Týden vědy a techniky v knihovně přichystali.

Kromě Knihovny snů (1.-2. 11.) je na všechny přednášky nutná registrace – tu lze provést zde.

česky | English