skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Jeden den poezie trvá dva týdny

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | 29.4.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | 22.4.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | 22.4.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | 21.4.2021

Jeden den poezie trvá dva týdny

Letošní, v pořadí už 14. ročník festivalu Den poezie začal v neděli a potrvá až do 19. listopadu.

Festival se koná každý rok na památku narození Karla Hynka Máchy 16. listopadu 1810. Když v roce 1999 vznikl, šlo akci v předvečer Máchových narozenin – proto tedy den poezie.

Každoročně nese Den poezie podtitul – rok 2012 je přestupný a tak téma letošního ročníku zní PŘE-STUP! Název znamená také přestup někam jinam, nabízení nových pohledů a úhlů pohledu ve stále se měnící skutečností neustálých přeměn. Poezie prostě svými přestupy hledá cesty, jak být vnímána. Mezi podobné „hledající“ poetické akce patří podle jednoho z koordinátorů festivalu, básníka Josefa Straky, také děčínský Zarafest nebo ústecký Antropotyátr. Loňské heslo bylo také výmluvné: „Na volné noze“ (přežívá poezie).

Srdcem festivalu jsou regionální aktéři z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců, kteří ve svém kraji společně pořádají zajímavé poetické akce pro veřejnost. Zatímco loni se festival konal ve 40 městech, nyní je jich už 58. Mezi nováčky patří třeba Kadaň nebo Žatec. Na více než sto akcí můžete zajít zdarma. Celý program a seznam všech zúčastněných básníků, literátů a všech čtoucích a účinkujících naleznete na www.denpoezie.cz. Všichni organizátoři festivalu pro něj pracují zdarma, jsou to dobrovolníci poezie. A co by vám pořadatelé chtěli v Praze zvláště doporučit?

  • 7.11.2012, 18:00 Večer nakladatelství Opus s autorským čtením Petra Halmaya a Štěpána Noska

Dům čtení Městské knihovny v Praze, Ruská 192 /1455 Praha 10 Strašnice

V rámci večera bude představeno nakladatelství Opus ze Zblova, které se zaměřuje jak na původní českou tvorbu současných autorů, tak na překlady. Na večeru bude uvedena šestá kniha básníka Petra Halmaye Ledolam a Štěpán Nosek, redaktor nákladatelství, bude číst ze své druhé sbírky Na svobodě, kterou vydal právě v Opusu na konci listopadu 2011.

  • 8.11.2012, 19:00 Mezinárodní čtení v Rumunském kulturním institutu

Rumunský kulturní institut v Praze, Růžová 17, Nové Město, 110 00 Praha 1

Ştefan Manasia (Rumunsko), Frosina Naumovska (Makedonie), Radek Fridrich (ČR). Čtení bude v čestině a rumunštině.

  • 14.11.2012, 18:00 Diskuze o české poezii po roce 2000

Dům čtení Městské knihovny v Praze, Ruská 192 /1455 Praha 10 Strašnice

Diskuse s předními teoretiky a samotnými autory o tom, jaká je poezie na počátku 21.století, autorské čtení.

  • 12.11.2012, 20:00 Večer almanachu Wagon

Carpe Diem café , Jičínská 4 13000, Praha 3

Autorské čtení a koncert kmenových autorů www.almanachwa­gon.cz.

  • 13.11.2012, 19:00 Westonia

Malostranská Beseda (Videokavárna Trick bar), Malostranské náměstí 21, Praha 1

Připomínka 400. výročí úmrtí nevlastní dcery Edwarda Kelleyho a prvný známé básnírky žijící v Čechách Elizabeth Jane Weston. Její život a dílo představí v angličtině David Vaughan.

  • 17.11.2012, 17:00 Den a večer poezie v kavárně V lese- minifestival

Kavárna V lese, Krymská 12, Praha 10

Na závěr druhého týdne a celého festivalu připravujeme malý festival autorské čtení a hudebních vystoupení v renomované a kultovní kavárně V lese. Na tomto večeru vystoupí celá řada známých i začínajících básníků a prozaiků a hudebních kapel.

  • 21.11.2012, 18:00 Opava Slezská, Opava literární

Dům čtení Městské knihovny v Praze, Ruská 192 /1455 Praha 10 Strašnice

Našimi hosty budou zástupci opavského nakladatelství Perplex, Martina Klézlová z Památníku Petra Bezruče, která bude hovořit o historii Slezska a Opavy a Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie, jednoho z nejzajímavějších center současné fotografie u nás, bude hovořit jak o Institutu, tak o kulturní scéně města Opavy v širších sociologických souvislostech. Autoři nakladatelství Perplex Dan Jedlička, Jan Kunze a Miroslav Černý budou na konci večera číst své texty a překlady.

Festival připravuje Společnost poezie. Díky její spolupráci s národními i mezinárodními kulturními instituty naši zemi každoročně navštěvuje řada známých českých i zahraničních básníků (letos z Chile, Maďarska, Makedonie, Polska, Ruska (přijedou finalisté básníci ruských Dnů poezie), Slovenska, Sýrie, ze Španělska a z Velké Británie). Ze známých jmen letos vystoupí Jiří Dědeček, Radek Fridrich, Vít Janota, Petr Halmay, Štěpán Nosek, Kateřina Bolechová, Petr Pazdera Payne, David Jan Žák, chilský prozaik žijící v Praze Jorge Zuniga Pavlov, španělská básnířka žijící v Praze Elena Buixaderas, rumunský básník Stefan Manasia, maďarská básnířka Katalin Juhász, syrský autor Marwan Al-Solaiman, lužickosrbský básník Jurij Luscanskij, ruská básnířka Irina Silecká, ukrajinský básník Oleg Fedorov, běloruská básnířka Taťjána Šeina, slovenský básník Vlado Šimek a další.

česky | English