skok na hlavní menu | menu sekce Aktuality


Úvod › Aktuality › Literární stezky aneb Pražskými perifériemi

Aktuality

foto

Další články

Čtení dětem 2021

Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna společně loni…

Číst dál » | -29.-04.2021

Praha vydala e-knihu další Expedice poezie ke Světovému dni knihy

Partnerství Prahy s německým Heidelbergem dalo vzniknout zajímavému…

Číst dál » | -22.-04.2021

Svět knihy 2021

Konání letošního pražského Světa knihy se posune. Mezinárodní knižní…

Číst dál » | -21.-04.2021

Cena Jiřího Ortena 2021 vyhlásila nominace

Na Cenu Jiřího Ortena 2021 byla nominována básnická sbírka Betonová…

Číst dál » | -21.-04.2021

Literární stezky aneb Pražskými perifériemi

Projděte se s Městskou knihovnou a Klubem českých turistů po málo známých zákoutích Vinohrad, Žižkova, Vršovic a Strašnic. Vyberte si ze dvou tras a projděte se k vinohradské vodárenské věži, vyškrábejte se na Vrch sv. Kříže, navštivte Sedmidomky, prolezte Slatiny a zakončete své putování u Trmalovy vily.

Měsíc prosinec můžete zahájit sobotní procházkou. Vyrážíme 1. prosince od pobočky Městské knihovny v Korunní mezi 8.00 až 11.00. Pobočka se nachází u tramvajové zastávky Vinohradská vodárna (tramvaj 10, 16). Pochod Literární stezky aneb Pražskými perifériemi začíná právě zde. Můžete si vybrat ze dvou tras, 7 km či 10 km, zaplatíte nepatrné startovné (5 Kč děti, 20 Kč dospělí) a vyrazíte.

První trasa vás provede zajímavými místy Žižkova a Strašnic. Projdete například Škroupovým náměstím, které má, podobně jako Vítězné náměstí v Dejvicích, tvar kruhu o průměru asi 150 metrů, z něhož vybíhají čtyři ulice. Vyjdete na Vrch sv. Kříže, prý někdejší pražské popraviště. Kopec dostal jméno podle dřevěného kříže, jenž stál na vrcholu od roku 1822. Bývala tu také usedlost Parukářka, jejíž název pochází z roku 1804 – vznikl podle profese tehdejšího majitele, parukáře. Vrch dosahuje nadmořské výšky 276m. Shora je z něj krásný výhled na Prahu a v podzemí se nachází protiatomový bunkr, kde se dnes konají koncerty. Od Basilejského náměstí dojdete k parku Židovské pece, který celý projdete a dále budete pokračovat Vackovem, Třebešínem a Strašnicemi.

Zde uvidíte Trmalovu vilu, odkud je to do cíle procházky už jen kousek. Vila byla postavena v letech 1902 –03 tehdy jednatřicetiletým Janem Kotěrou pro ředitele veřejné obchodní školy Františka Trmala z Toušic a jeho ženu Růženu. Stavba patří mezi Kotěrovy první práce a představuje jednu z nejvýznamnějších staveb zdejší vilové čtvrti. Kotěra se později stal slavným architektem, jeho žákem byl mimo jiné Josef Gočár, mezi jeho známé realizace patří budova pražské Právnické fakulty nebo Městské muzeum v Hradci Králové. Interiér Trmalovy vily je přístupný pro návštěvníky. Pokud půjdete svižně, můžete prohlídku stihnout i během pochodu nebo po něm.

Znáte Sedmidomky?

Druhá trasa vede vinohradskými ulicemi, kde si můžete prohlédnout vodárenský areál, Dryákovu vilu, Kotěrovu vilu, ateliér sochaře Šalouna a další památky. Projdete například kolem pamětní desky básníka Viktora Dyka, busty Františka Křižíka nebo domu, kde bydlel spisovatel Ivan Klíma.

Na Bohdalci půjdete také ulicí zvanou Sedmidomky. V roce 1928 zde bylo postaveno několik řadových domků, které již tehdy měly elektřinu, vodu i kanalizaci. Byl to luxus, a přesto zde žilo hned třináct odsouzených vrahů. Dnes je zde zahrádkářská kolonie. Projdete se místy, kde byl natáčen film Zdeňka Svěráka Obecná škola a bývalou nouzovou kolonií Slatiny, kde je dnes množství zahrádek. Vznikla po 1. světové válce na močálech bez elektřiny,vody a kanalizace. Vzhledem k tomu, že domečky z dvacátých a třicátých let nejsou památkově chráněny, svéráz tohoto místa rychle mizí. Neváhejte a vyrazte s námi mezi nekonečné ploty a vzteklé psy, hlídající zahrádky místních lidí, kteří se s podezřením dívají na každého, kdo tu vytáhne fotoaparát.

I druhá trasa končí u Trmalovy vily. Cílové stanoviště naleznete kousek odsud, v restauraci Slavoj poblíž pobočky Městské knihovny Dům čtení v Ruské ulici. Zakončit své putování tu můžete od 11.00 do 17.00. Za odměnu dostanete diplom a k němu několik drobností od Městské knihovny. Můžete zde také posedět a třeba si dát něco dobrého. Zdrávi došli!

Dům čtení

Více podrobností o výletě naleznete zde. Letáček s informacemi o výletu si můžete stáhnout tady.

Foto Trmalova vila Petr Vilgus © Wikimedia Commons

Foto Slatiny ŠJů © Wikimedia Commons





česky | English