Úvod › Události › Autoatlas Ukrajiny - Oksana Zabužko a Jurij Vynnyčuk

Události

Události

Žádné události

Autoatlas Ukrajiny - Oksana Zabužko a Jurij Vynnyčuk

4.7.2014 | pátek | 16:00
Meet Factory , Ke Sklárně 15

U příležitosti premiéry divadelní koláže Autoatlas Ukrajiny zavítají do Prahy také dva z autorů.

3. července na premiéru site-specific inscenace Autoatlas Ukrajiny, která se bude odehrávat na obou stranách Vltavy a jejíž text vychází z povídek současných ukrajinských autorů dorazí Oksana Zabužko a Jurij Vynnyčuk. Oba jsou autory povídek, jejichž adaptace budou mít diváci možnost zhlédnout v rámci inscenace.

Oksana Zabužko (nar. 1960 v Lucku) je bezpochyby nejznámější, nejpřekládanější a nejsvětovější ukrajinská spisovatelka. U nás vyšly v českém překladu knihy Polní výzkum ukrajinského sexu, Sestro, sestro a Muzeum opuštěných tajemství (všechny přel. Rita Kindlerová). Poslední román, jehož tématem je ukrajinská historie 20. století, zejména fenomén UPA ( ukrajinské povstalecké armády), se dočkal v německy mluvících zemích několika vydání, o Oksaně Zabužko ( která je vzdělaná ve filozofii a pohybuje se ve světových akademických institucích) se mluví jako o možné adeptce na světové literární ceny. Jednu z nich, středoevropskou cenu Angelus, ostatně dostala na konci roku 2013 ve Wroclawi.

Inscenace Autoatlas Ukrajiny zpracovává hned dvě díla této autorky: Novelu Polní výzkum ukrajinského sexu a Mimozemšťanku z povídkové knížky Sestro, sestro.

Oksana Zabužko je vášnivý hlas ukrajinské kultury, sama její bytost skvělé světové intelektuálky vyvrací stereotyp o podřízenosti a slabosti Ukrajiny vedle mocného Ruska.

Jurij Vynnyčuk (nar. 1952) žije ve Lvově. Hlásí se ke kroužku takzvaných „žlobistů“, sdružujících spisovatele, výtvarné umělce a hudebníky, kteří pracují s fenoménem „ukrajinského nevkusu“. „Žlob není snob“ je jejich heslem a sebestylizace některých, zejména výtvarníků, je tvořena prvky stereotypů o Ukrajincích – fyzkulturou vypracovanými těly, holými lebkami s tatarskou štětkou, tepláky s bílými lampasy, zlatými zuby, jistým nepopsatelným tvarem bot a tak dál. Jurij Vynnyčuk ve svých knihách Ukrajinu nikterak nešetří, patetické a tragické momenty národní identity jako například hladomor cynickým způsobem hypertrofuje do kanibalismu v blázinci Kulparkiv, ostatně onen blázinec je metaforou ukrajinského zmatku, korupce, oligarchie, nevzdělanosti, opilství, zbytků komunistické ideologie včetně sklonů ke kriminálnímu jednání všeho druhu.

Inscenace zpracovala titulní povídku z knížky Chachacha, která se bude odehrávat po výstupu diváků z lodí, v Bistru U Veselé kozy.

Diskuzi s autory bude moderovat Alena Zemančíková z Českého rozhlasu. Přítomna bude také režisérka inscenace Ewa Zembok a další. Vstup na diskuzi je volný.

Téhož dne od 20 hodin se odehraje první repríza inscenace Autoatlas Ukrajiny.

Facebooková událost zde.
česky | English