Úvod › Události › Olga Housková: Rodinné album

Události

Olga Housková: Rodinné album

16.12.2019 | pondělí | 19:00
Knihovna Václava Havla , Ostrovní 129/13, 110 00 Praha

Představení knihy

Kniha Rodinné album v krátkých textech, fotografických portrétech a rodinných momentkách osobitým způsobem zachycuje dvacáté století z pohledu fotografky Olgy Houskové (1919–2015), která spolu se sestrou dvojčetem vyrostla v prostředí avantgardy první republiky, dospívala v kruzích kolem časopisu Mladá kultura a během války provozovala se sestrou fotoateliér, kde se vedle dětské a portrétní fotografie věnovaly odbojové činnosti a pomoci židovským přátelům, z nichž mnozí zahynuli v koncentračních táborech; později působila řadu let jako fotografka Divadla na Vinohradech. To vše je předmětem stručných, až lakonických vzpomínek a sto dvaceti fotografií z alb, jež autorka celý život vytvářela.

Epizodami z každodenního života jaksi samozřejmě procházejí známé osobnosti z okruhu blízkých a jen v letmých dotecích zde zaznívají velké dějinné události.

O vzpomínkách, paměti, fotografii, fenoménu rodinného alba a o rodinné a „velké“ historii promluví Vlasta Dufková, Anna Housková, Mariana Machová a Josef Moucha.

Úryvky z knihy přečte Táňa Fischerová. Večer uvede Jan Šulc.
česky | English