Úvod › Události › Ibrahim Amir: Rojava

Události

Ibrahim Amir: Rojava

20.2.2020 | čtvrtek | 19:00
Divadlo Na zábradlí , Anenské nám. 209/5

Scénické čtení

Současná německá dramatika

Zábavná a skličující zároveň je hra Ibrahima Amira vyprávějící o ideálech a tužbách dvou mužů, kteří procházejí tvrdou zkouškou životní reality. Vídeňský student Michael se pod vlivem revolučních myšlenek Kurdů vydává do Rojavy, kurdského samosprávného území v Sýrii u hranic s Tureckem. Setkává se tam s Alanem, mladým kurdským učitelem matematiky, který chce uprchnout do Evropy.

Ibrahim Amir staví svůj příběh velmi nápaditým způsobem a pojednává v něm témata jako utopie, revoluce, válka, láska, ztráta. Daří se mu pojmenovat zlom přítomnosti, jemuž se dosud soudobá dramatika vyhýbala.

Ibrahim Amir (narozen v roce 1984 v Aleppu) studoval divadelní vědu a mediální studia v Aleppu. Po třech semestrech byl v důsledku svých aktivit v kurdské studentské organizaci ze školy vyloučen. V roce 2002 odešel do Vídně, kde vystudoval medicínu a kde mezitím pracuje jako lékař. Během studia medicíny začal psát v němčině. Za povídku In jener Nacht schlief sie tief (Oné noci hluboce spala) získal v roce 2009 exilovou literární cenu s názvem Psaní mezi dvěma kulturami. V roce 2013 obdržel Nestroyovu ceny za text Habe die Ehre (Je mi ctí) v kategorii Nejlepší off produkce. Jeho hra Homohalal byla nominovaná na Cenu v Mühlheimu a opět na Nestroyovu cenu v kategorii Nejlepší off produkce.
česky | English