Úvod › Události › Básníci online - Vít Janota

Události

Básníci online - Vít Janota

13.5.2020 | středa | 00:00
online

Literární akce jsou do odvolání zrušeny. Přinášíme vám proto výběr zajímavých online čtení.

Poezie dokáže v těžkých dobách zahnat strach, nebo jej přinejmenším opanovat. Proto pro vás současní čeští básníci čtou online na jedinečných místech – ve svých bytech, na půdě, v dalekých zemích nebo v poetické kavárně. Nechte se přenést do prostoru, kde básník na pomezí reality a snu čeká na svůj okamžik.

Vít Janota je básník, chodec po periferiích reality, letec pod radarem, překladatel, hudebník. Vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Vystřídal různá zaměstnání, nyní pracuje jako programátor.

Je autorem básnických sbírek: K ránu proti nebi (Dauphin, 2002), Fasování košťat (Dauphin, 2004), Praha zničená deštěm (Dauphin, 2006), Miniová pole (Dauphin, 2008), Jen třídit odpad nestačí (Dauphin, 2011), Noc a déšť (Dauphin, 2013), Víkend v jakémsi Švýcarsku (Dauphin, 2016) a Uličnice (Dauphin, 2016). Mnohé básně byly přeloženy do angličtiny, němčiny, francouzštiny, rumunštiny, polštiny a ukrajinštiny. Společně se slovenským básníkem Milanem Richterem se podílel na českých překladech vybraných básní Tomase Tranströmera (Přijde smrt a vezme ti míry, Dauphin, 2015), je autorem překladu sebraných básní Alfreda Brendela (2×2 = 13, Volovox Globator, 2018).

Napínavý poslech první části Vám přejí Josef Straka, Jarka Dvorská (autorka videí) a Dagmar Plamperová.

Přehrát video na YouTube.
česky | English