skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Archiv našich akcí

Archiv našich akcí


Praha ve 100 slovech

Praha ve 100 slovech byl projekt, který se v roce 2016 uskutečnil v Praze poprvé. Jednalo se o soutěž pro všechny, kteří mají svoje město rádi natolik, že o tom chtějí napsat, ne však více než 100 slov.

Do soutěže nám přišlo 407 textů. Porota vybrala 100 nejlepších, které byly publikovány jako kniha. Dvanáct nejlepších z nich bylo poté doplněno ilustracemi od předních českých ilustrátorů a vystaveno v Českém centru. První tři místa byla vyhlášena a odměněna na vernisáži výstavy. Na vítězné texty s ilustracemi se můžete podívat na našich stránkách.


Literární procházky

Literární procházky byly dlouhodobě rozvrženým cyklem projektu Prahy město literatury, který proběhl v roce 2015 a navázal na vypracovanou a stále doplňovanou historickou a současnou mapu Prahy.

V rámci literárních procházek jste mohli poznat místa a pozoruhodné souvislosti ze života a díla Egona Bondyho, Jakuba Arbesa, Franze Kafky, Vladimíra Holana, Alberta CamuseJana Nerudy. Všechny plánované literární procházky již proběhly, nové trasy, témata a osobnosti zatím nechystáme.


Literatura v ulicích Prahy

Od roku 2009 jsme usilovali o přijetí do sítě kreativních měst literatury UNESCO. V březnu 2014 jsme podávali komplikovanou přihlášku, jejíž součástí byly i informace o dočasných akcích z různých koutů Prahy, které probíhaly od léta do zimy roku 2011. V archivu našich akcí se můžete podívat, jak se nám propagace literatury v ulicích povedla.

V současné době sice na čtoucí sochy nebo ptačí budky nenarazíte, literární stezky v Botanické zahradě hl.m. Prahy, v Botanické zahradě Univerzity Karlovy v ulici Na Slupi 16 a v parku psychiatrické léčebny v Bohnicích jsou však stále čitelné!

česky | English