skok na hlavní menu | menu sekce Aktivity


Úvod › Aktivity › Rezidenční pobyty › Justin MacGregor

Justin MacGregor

Justin MacGregor se narodil v Londýně rodičům ze Skotska a Walesu, kteří se potkali jako herci Královské shakespearovské společnosti. Je oceňovaným tvůrcem filmů a divadelních her. V současnosti působí jako asistující profesor scenáristiky na Trinity College v Dublinu. Jeho hry se dočkaly uznání kritiků na místech jako The Lowry v Manchesteru, Lost Theatre v Londýně a Smock Alley v Dublinu. V listopadu 2019 přijel do Prahy na svůj zimní rezidenční pobyt. Má v plánu pracovat zde na nové hře nazvané Vaclav’s Prague Spring Blues.

Dílo Justina MacGregora debutovalo na stříbrném plátně na Mezinárodním filmovém festivalu ve Vancouveru, kde se uvedl jako autor námětu a režisér filmu The Vigil (1998). Celovečerní film pojednává o skupině mladých lidí, kteří se vydávají na dlouhou cestu, aby mohli navštívit tryznu za Kurta Cobaina. Justinova filmová tvorba zahrnuje dokumenty, krátké i celovečerní filmy pro televizi a experimentální snímky.

Hlavní část jeho díla však najdeme v divadle – do dnešního dne napsal a režíroval osm divadelních her. Justinova tvorba se zaměřuje na skutečné události a osobnosti. Zahrnuje také protiválečnou trilogii, jejíž druhý díl, God Wept and the Devil Laughed, vyhrál v roce 2012 Manchester Theatre Award. Od roku 2010 mělo pět jeho her premiéru v divadle Lowry v Manchesteru. V současnosti pracuje na sérii her o běžných lidech za mimořádných okolností, která začala hrami How I Helped End Communism (and Save Democracy for Donald Trump and Vladimir Putin), Mugabeland! (nominace na Manchester Theatre Award, 2014) a Uhta! the last part of the night.

V průběhu svého rezidenčního pobytu chce Justin MacGregor pracovat na díle Vaclav’s Prague Spring Blues, a to jak divadelním, tak i filmovém scénáři. Námět se zakládá na skutečné události. V roce 1964, kdy se slavilo výročí 400 let od narození Shakespeara, obdržela Královská shakespearovská společnost pozvání za Železnou oponu, aby zde uvedla Krále Leara s Paulem Scofieldem v hlavní roli. Otec Justina MacGregora, Barry, byl jedním z herců této divadelní společnosti. V Praze se herci setkali se ctižádostivým autorem divadelních her, Václavem Havlem. Právě v té době byla uváděna jeho první hra – Zahradní slavnost. Během několika následujících dnů Havel prováděl divadelní společnost pražskými ilegálními jazzovými kluby, při tom se vyhýbali tajné policii a hovořili společně o umění a vysoké ceně svobody.

Paul Scofield v té době řešil, jak dokázal král Lear odehnat své dcery a vydat se tak na cestu k vlastní zkáze. Byl to právě Václav Havel, kdo mu pomohl pochopit, jak na konci války západ opustil národy východní Evropy, stejně jako se Lear odvrátil od vlastní rodiny. V roce 2004 získal Paul Scofield ocenění právě za tuto roli jako největší shakespearovský výkon 20. století.

Justin MacGregor o svém rezidenčním pobytu prohlásil: „Možnost odjet do Prahy a studovat v Knihovně Václava Havla díky programu UNESCO Město literatury je pro mě úžasnou příležitostí. Příběh, na kterém pracuji, je ve své podstatě zábavný a tragický a neuvěřitelně poutavý. Havlovy dopisy mému otci – zejména ty, které psal, když zrovna nebyl v přízni vládnoucí komunistické strany, žil a pracoval v exilu mimo Prahu, daleko od divadla – jsou velmi silné. A to, co se díky němu herci naučili o Learovi, pomohlo utvořit jeden z nejvýznamnějších hereckých výkonů 20. století. Havlova vize sjednocené Evropy je do současnosti stále aktuální. Nemůžu se dočkat, až začnu.“

Resident's Mes­sage

V našem novém videu promlouvá Justin MacGregor o svém rezidenčním pobytu v Praze.

Setkat jste se s Justinem MacGregorem mohli také osobně v průběhu jeho pobytu v Praze na autorském večeru, který proběhl 11. prosince 2019.





česky | English